A3 Haber

TBB: Baroların il adından başka isim kullanması yasak

TBB: Baroların il adından başka isim kullanması yasak
Temmuz 16
14:23 2020

Türkiye Barolar Birliği’nce (TBB), yeni kurulacak baroların kuruldukları ilin adından başka bir isim kullanmasının yasak olduğu belirtildi.

A3 Haber Merkezi- TBB’den yapılan açıklamada, çoklu baro  düzenlemesiyle, “Aynı ilde yeni bir baronun kurulması halinde Türkiye Barolar Birliği, tüzel kişilik kazanma tarihini esas almak ve birden başlamak suretiyle baroları o ilin adıyla numaralandırır” hükmü getirildiği hatırlatıldı.

Baroların tescili TBB tarafından yapılacak

Kanunda yapılan değişiklik sürecinde, Türk Patent ve Marka Kurumu’na çoklu baro düzenlemesiyle ilgili birden fazla isim başvurusunda bulunulduğu belirtilen açıklamada, baroların farklı isimleri kullanmaları ve tescil ettirmelerinin yasak olduğu, bu konuda TBB Başkanlığı’nca Türk Patent ve Marka Kurumu’na resmi yazıyla bilgi verildiği açıklandı.

Baroların tescilinin, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından değil, yine kanuna göre TBB tarafından yapılacağı aktarılan açıklamada, “Kuruluşu tamamlanmayan baronun tescili de mümkün değildir. Kanun uyarınca baroların kuruluşunda kuruldukları ilin adından başka bir isim kullanması yasaklanmıştır” denildi.