A3 Haber

Belarus sandık başına gidiyor: Lukaşenko’nun karşısında kadınlar var

Belarus sandık başına gidiyor: Lukaşenko’nun karşısında kadınlar var

Belarus sandık başına gidiyor: Lukaşenko’nun karşısında kadınlar var
Ağustos 08
20:31 2020

Belarus halkı, gergin geçen seçim kampanyası döneminin ardından devlet başkanını seçmek için yarın sandık başına gidecek. Seçim, en güçlü muhalif adayların tutuklanmasının ve Rus güvenlik şirketi Wagner’a mensup 33 kişinin gözaltına alınmasının gölgesinde yapılacak.

Belarus’ta yarın yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde ülke genelinde ve yurtdışında kayıtlı 6.8 milyondan fazla seçmen oy kullanabilecek. Bugüne kadarki en kalabalık muhalif gösterilerin düzenlendiği ülkede, Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko 26 yıllık iktidarı boyunca hiç karşılaşmadığı zorlu bir seçime giriyor.

En büyük rakipleri tutuklandı

Lukaşenko’nun yanı sıra Svetlana Tihanovskaya, ‘Govori Pravdu’ (Doğruyu Söyle) Hareketi Eş Başkanı Andrey Dmitriyev, eski milletvekili Anna Kanopatskaya ve Belarus Sosyal Demokrat Gramada Partisi lideri Sergey Çereçen seçimlerde yarışacak.

Devlet Başkanı Lukaşenko’nun en büyük rakiplerinden eski bankacı Viktor Babariko ile ünlü blogger Sergey Tihanovskiy, seçim kampanyası sırasında yüzlerce muhalif isimle birlikte tutuklandı. Babariko, eskiden yönetim kurulu başkanlığını yaptığı, Rus Gazprombank’ın iştiraki Belgazprombank bankasına yönelik vergi kaçakçılığı ve kara para aklama davasıyla ilişkilendirildi. Diğer bir güçlü muhalif isim Valeriy Tsepkalo ise tutuklanacağını öne sürerek ülkeyi terk etti.

Üç kadın Lukaşenko’ya karşı birleşti

Seçimler öncesi üç kadın aday, Lukaşenko’ya karşı ittifak yapma kararı aldı. Seçimlere katılmaktan men edilen eşlerinin yerine siyaset sahnesine çıkan kadın adaylar, ‘Seviyoruz, yapabiliriz, kazanacağız’ sloganıyla güçlerini birleştirdi. Ev kadını olan Svetlana Tihanovskaya, eşi Sergey Tihanovskiy’nin muhalif bir gösteride gözaltına alınması üzerine seçimlerde aday olmaya karar verdi. Tihanoskaya, diğer iki kadın aday Mariya Kolesnikova ve Veronika Tsepkalo’nun da kendisine destek vermesiyle Lukaşenko’nun en büyük rakibi haline geldi.

Devlet Başkanı Lukaşenko’nun, “Bizim anayasamız kadınlara göre değil. Ayrıca bizim toplumumuz, bir kadına oy verebilecek olgunlukta değil. Çünkü anayasamızda devlet başkanı güçlü ikidara sahip” sözleri tepkilere neden olmuştu.

26 yıldır devlet başkanı

1994 yılından bu yana devlet başkanlığı koltuğunda oturan Lukaşenko, altıncı kez seçimlerde aday oluyor. Belarus lideri, kısa süre önce verdiği bir mülakatta, “Eğer yapabileceğim başka bir şey olsaydı, başkanlığı bırakırdım. Bunun dışında bir yaşam biçimini bilmiyorum. Başkan olmazsam, sabah kalktığımda ne yapacağımı düşünemiyorum bile” ifadelerini kullanmıştı. Lukaşenko, 2015’te yapılan son devlet başkanlığı seçimlerinde yüzde 83.49 oyla yeniden seçilmişti. (DHA)

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER