A3 Haber

Altın ve gümüş aramak için 766 maden arama ihalesi açıldı: ‘Ekonomi hazine arayarak düzelmez’

Altın ve gümüş aramak için 766 maden arama ihalesi açıldı: ‘Ekonomi hazine arayarak düzelmez’

Altın ve gümüş aramak için 766 maden arama ihalesi açıldı: ‘Ekonomi hazine arayarak düzelmez’
Ağustos 12
00:30 2020

Altın ve gümüş bulmak için Türkiye’de 766 maden arama ihalesi açıldı. CHP Milletvekili Tahsin Tarhan: İktidarın ekonomik çöküş karşısında “Hazine avcılığına” soyundu. Bu ihaleler gerçekleşirse doğa mahvolacak.

A3 Haber Merkezi- Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün altın ve gümüş bulmak için başlatacağı ihalelere dikkat çeken CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, iktidarın ekonomik çöküş karşısında “Hazine avcılığına” soyunduğunu söyledi.

“Yeni felaketler kapımızda”

Tarhan, “Altın ve gümüş bulmak için geniş kapsamlı bir ihale başlattı iktidar. Bu ihaleler gerçekleşirse memlekette satılmadık arazi, dağ ve ova kalmayacak. Doğa mahvolacak. Yeni Kaz dağları, yeni Cerattepe felaketleri kapımızda” dedi.

İktidarın ekonomik çöküş karşısında “Hazine avcılığına” soyunduğuna dikkat çeken Tarhan, yapılacak ihalelerle ilgili geniş kapsamlı açıklamalarda bulundu. Tarhan şöyle konuştu: “Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü 24 Ağustos’tan eylül sonuna kadar bir dizi maden ihalesi gerçekleştirecek. 68 ilde 766 maden sahası için yapılması öngören ihalelerin yüzde 95’i ‘Grup madenlerle, yani altın ve gümüş arama’ faaliyetiyle ilgili. Ekonomiyi çökerten iktidarın altın ve gümüş bulma hırsı ülkeyi topyekün bir şekilde harabeye çevirecek. Bu kadar fazla sahada maden arama ruhsatının verilmesi doğal dengede tamiri imkansız yaralar açacaktır.

“Vatandaşları tepki vermeye davet ediyorum”

“Hazine arayışı” karşısında tüm demokratik kitle örgütlerini sorumluluk almaya davet eden Tarhan, “Tüm ülkeyi parsel parsel, karış karış büyük bir maden arama kazı sahasına dönüştürecek bu girişim karşısında vatandaşlarımızı tepki vermeye davet ediyorum. Doğa yok olursa geleceğimiz de yok olur. Ayrıca ekonomiyi düzeltmenin yolu israfı önlemek, planlama yapıp kaynakları akılcı kullanmaktır. Ekonomi dağlarda altın aranarak düzelmez” dedi.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER