A3 Haber

Yunanistan, Fransa’dan 18 savaş uçağı alıyor: Sekiz uçak hibe edilecek

Yunanistan, Fransa’dan 18 savaş uçağı alıyor: Sekiz uçak hibe edilecek

Yunanistan, Fransa’dan 18 savaş uçağı alıyor: Sekiz uçak hibe edilecek
Ağustos 31
13:51 2020

Yunanistan Fransa’dan 18 adet Rafale tipi savaş uçağı almaya hazırlanıyor. Yunan basınının güvenilir kaynaklara dayandırdığı haberinde, tarafların görüşmelerde bir hayli ilerleme kaydettiği belirtiliyor.

Yunan basınının güvenilir kaynaklara dayandırdığı haberine göre Yunanistan, Fransa’dan 18 adet Rafale tipi savaş uçağı almaya hazırlanıyor. Tarafların görüşmelerde bir hayli ilerleme kaydettiği belirtiliyor.

Sekiz uçak hibe edilecek

Buna göre, 18 uçağın sekizi Yunanistan’a hibe edilecek. Hibe edilecek uçakların ise Libya’daki el Vatiyye Hava Üssü’nde görev yapmış olan uçaklar olduğu belirtiliyor.

NTV’de yer alan habere göre,  diğer 10 uçak için ise Yunanistan’ın üretici firmaya sipariş vereceği bildiriliyor. Ancak ilgili firmanın, Mısır’ın halihazırda bulunan 20 siparişi ile birlikte toplam 30 adet Rafale tipi savaş uçağını kısa zamanda üretmesinin zor olması nedeniyle siparişin bir kısmının ertelenmesi için Mısır ile görüşme yapılması söz konusu.

Mısır’ın 20 adetlik siparişinin yarısının Yunanistan’a verilmesi, böylelikle her iki ülkeye de teslimatın bir an evvel yapılması, Mısır’ın kalan siparişinin ise daha sonra teslim edilmesi gündemde.

Taraflardan konuya ilişkin resmi bir açıklama henüz yok. Ancak resmi açıklamanın 2020 içerisinde yapılması bekleniyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER