A3 Haber

CHP’li Engin Altay: 2014’teki Devlet Bahçeli’yi özlüyorum

CHP’li Engin Altay: 2014’teki Devlet Bahçeli’yi özlüyorum

CHP’li Engin Altay: 2014’teki Devlet Bahçeli’yi özlüyorum
Eylül 17
19:09 2020

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin TTB’yi hedef alan açıklamalarını eleştiren eleştiren CHP’li Engin Altay, “2014’teki Devlet Bahçeli’yi özlüyorum. Erdoğan, ne zaman sıkışsa Bahçeli açıklama yapıyor. Hatırlatmak isterim ki; Sayın Bahçeli de bir sağlık sorunu yaşadı. Sayın Bahçeli’yi sağlığına kavuşturanlar da TTB üyeleriydi” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

Altay’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Erdoğan, bu konulara değinirken, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne yaptığı ziyarete, bu ziyaretin geçmişte yapılan uluslararası anlaşmalara aykırılığına da değinmeliydi” diyen Altay, “Bu ziyaretin Türk-ABD ilişkileri için ne kadar sakıncalı ve tehlikeli bir durum olduğunu ortaya koyup, bu konuda Türkiye’nin ciddi refleksini en üst noktadan göstermesi gerekiyordu. Böyle bir tepkiyi bütün Türkiye gibi ABD de bekliyordu”

Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin muhatabı olmadığını ve Türkiye’nin bu konuda Yunanistan ile baş başa masaya oturmaması gerektiğini savunan Engin Altay, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki muhataplarının İsrail, Fransa, İtalya, Mısır ve Suriye gibi ülkeler olduğunu belirtti.

Türkiye’nin Yunanistan ile ancak Ege’deki sorunları konuşabileceğini ifade eden Altay, “Bugün Erdoğan’ın bütün yanlışlarına rağmen Doğu Akdeniz ve Ege’de söz konusu paydaş ülkeler fazla diklenemiyorsa bunun sebebi Türkiye’nin geçmişinden gelen caydırıcı gücüdür” açıklamasını yaptı.

“Taviz vermemeye çağırıyoruz”

“Oruç Reis gemisi bakımda mı? Yoksa ‘Yunanistan’a bir jest olsun, Yunanistan Türkiye’nin iyi niyetini görsün’ diye mi Antalya’da bekletiliyor?” sorularını yönelten Altay, “Hükümeti taviz vermemeye çağırıyoruz. Taviz vermediği, haklarımızı koruduğu sürece arkasında duracağız” cevabını verdi.

Yunanistan ile sorunların 15 yıldır devam ettiğini, bu süre içerisinde Yunanistan’ın adaları silahlandırdığını ve AKP hükümetlerinin bu gelişmeler karşısında kayıtsız bir tutum sergilediğini söyleyen Engin Altay, “Yunanistan’ın karasularının 12 mile çıkması demek, Ege’deki hakimiyetinin yüzde 70’e çıkması demek. Bu bizce de bir savaş sebebidir. Yunanistan bunu yapar mı? Zor yapar ama sen taviz verir, umursamaz, gevşek ve kayıtsız bir tutum içinde olursan Yunanistan böyle fiili durum oluşturur” diye konuştu.

“Bahçeli, 30 bin sağlık çalışanının koronavirüse yakalandığını biliyor mu?”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) kapatılmasını istediği açıklamasını da değerlendiren Altay, şöyle devam etti:

“2014’teki Devlet Bahçeli’yi özlüyorum. Erdoğan, ne zaman sıkışsa Bahçeli açıklama yapıyor. Hatırlatmak isterim ki; Sayın Bahçeli de bir sağlık sorunu yaşadı. Sayın Bahçeli’yi sağlığına kavuşturanlar da TTB üyeleriydi. Doktorlara gönül borcumuz var. Sayın Bahçeli, 30 bin sağlık çalışanının koronavirüse yakalandığını biliyor mu? 100’e yakın sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini bilmiyor mu? Sayın Bahçeli’nin gündeminde sarayın israfı, sağlık çalışanlarının artan iş yükü, esnaf, çiftçi, öğrenci, çöpten ekmek toplayanlar, öğrenci yok. Varsa yoksa Erdoğan sıkıştığında, kamuoyunda prestij kaybettiği anda Sayın Bahçeli ortaya bir laf atıyor kendince Erdoğan’ı rahatlatmaya çalışıyor.”

“Tehdit etmedi bir AYM Başkanı kalmıştı”

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan’ın hedef alan açıklaması nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu da eleştiren Altay, “İçişleri Bakanı, tehdit etmediği bir Anayasa Mahkemesi Başkanı kalmıştı onu da tehdit ederek ‘tehdit işleri bakanlığı’ olarak görevini yapmanın derin iç huzurunu yaşıyordur herhalde. Bir ülkede bir İçişleri Bakanı Anayasa Mahkemesi kararlarına tahammül etmiyorsa iki şey olmalı, ya mahkemenin kapanması lazım ya İçişleri Bakanı’nın o koltukta oturmaması lazım. Hepimizin güvenliğinden sorumlusun. Anayasa Mahkemesinin aldığı karardan dolayı güvenlik zafiyeti olmaz” ifadelerini kullandı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER