A3 Haber

Başhekim ve müdüre taciz davası açan kadınlar sürgün edildi: AKP’li vekillere anlattık, dikkate almadılar!

Başhekim ve müdüre taciz davası açan kadınlar sürgün edildi: AKP’li vekillere anlattık, dikkate almadılar!

Başhekim ve müdüre taciz davası açan kadınlar sürgün edildi: AKP’li vekillere anlattık, dikkate almadılar!
Eylül 29
13:18 2020

Ereğli Ağız Diş Sağlığı Hastanesi’nde başhekim ve hastane müdürü tarafından cinsel istismara uğradıklarını belirten ve mahkemede haklarını arayan üç kadın tıbbi sekreter sürgün edildi. Suç duyurusunun ardından olayı AKP’li milletvekilere aktaran ve hiçbir şekilde destek göremeyen üç kadın tıbbi sekreter, Ereğli İlçe Sağlık Müdürlüğü emrine temizlik görevlisi olarak gönderildi.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Ereğli Ağız Diş Sağlığı Hastanesi’nde çalışan üç kadın tıbbi sekreter, sözlü ve cinsel istismar iddialarıyla başhekim ve hastane müdürüne açtıkları dava öncesi sürgün edildi. Kadınlar yaptıkları suç duyurularının ardından Ereğli İlçe Sağlık Müdürlüğü emrine temizlik görevlisi olarak gönderildi.

“Mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz”

Gazete Duvar’dan Mustafa Özdemir’in haberine göre dönemin başhekimi Yüksel Tuncer ve hastane müdürü Ercan Özen’in kendilerine farklı zamanlarda tacizde bulunduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulunan kadınların ilk duruşması 8 Aralık’ta Ereğli 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Hastanede aylarca kendilerine mobbing uygulandığını söyleyen kadınlar, “İşyerlerinde tacize uğrayan tüm kadınların onuru için yasal mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi.

“Tacize uğramasına rağmen susmak zorunda kalan kadınlara ışık olmak için dava açtık”

Cinsel istismara uğradığını söyleyen 43 yaşındaki tıbbi sekreter Nurdan Cimit yaşadıklarını anlatarak, “Başhekim Tuncer, sürekli ben ve hastanede görevli kadın personelleri taciz ediyordu. Defalarca tacize uğradım. Tepki gösterince de görev tanımımızda olmayan işleri bize yaptırmak istediler. Yine bu konuları konuşmak için gittiğim hastane müdürü Ercan Özen de sözlü tacizde ve sarkıntılıkta bulundu. İşten atılma korkusuyla karşı çıkmak ve odadan kovmak dışında bir şey yapamadım. Geceleri uyuyamaz oldum. Psikolojik travma geçiriyordum. Zamanla benim gibi tacize uğrayan kadın personeller olduğunu öğrenince birlikte dava açmaya karar verdik. Mahkemede personel arkadaşlarımızın şahitliğinin yanında elimizde mahkemeye sunulmak üzere başhekimin beni tacizini doğruladığı kendi ses kayıtları var. Bu davayı açmamızın sebebi hem onurumuzu korumak, hem de tacize uğramasına rağmen susmak zorunda kalan kadınlara ışık olmak. Yasal mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz. Gerekirse İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar gideceğim. Yeter ki yanlarına kalmasın” dedi.

“Üç AKP’li vekile anlattık ama destek göremedik”

Yaklaşık 11 yıldır hastanede görev yapan 28 yaşındaki Hasret Şengül ise son bir yıl içinde 5-6 kez tacize uğradığını belirterek, “CİMER, Sağlık Bakanlığı, Mobbingle Mücadele Derneği, Kamu Denetçiliği Kurumu, AKP Zonguldak İl Başkanı ve üç AKP Zonguldak Milletvekili’ne ulaşarak yaşadığımız taciz olayını anlattık. Bizi dinlediler ama kimseden destek göremedik. Evli olduğu için adının açıklanmasını istemeyen ve hastane müdürünün pandemi döneminde evine davet ederek cinsel tacizde bulunduğu diğer kadın arkadaşımızla birlikte sonuna kadar hakkımızı arayacağız. Bizim gibi işyerinde tacize uğrayan kadınlar susmasın diye. Çünkü ben utanılacak bir şey yapmadım. Ama utanması gerekenler hâlâ o hastanede görevde. Biz ise görev tanımımıza aykırı olmasına rağmen temizlik görevlisi olarak sürgün gönderildik. Aylarca mobbinge uğradık. Korkudan mesai arkadaşlarımız bile bizimle konuşamıyor. Konuşan arkadaşlarımız ise tehdit ediliyor. Şikayetçi olduktan sonra hastane müdürü Ercan Özen beni yanına çağırarak, ‘Bana bir şey olmaz, boşuna uğraşmayın’ dedi. Çünkü siyasiler arkasında durdu. Savcılık iddialarımızı somut ve ciddi bularak dava açılmasını talep etti ve açıldı ama ‘Tacize dur’ deyip hakkımızı aradığımız için biz sürgün edildik. Yaşayarak gördük ki, bu ülkede kadının adı yok. Şuan 10 gün raporlu olduğumuz için yeni görevimize başlamadık. Biz taciz karşısında suskun kalsaydık kim bilir kaç arkadaşımız daha tacize uğrayacaktı. Şu ana kadar yalnız bırakıldık. Bundan sonraki süreçte kadın örgütlerinin desteğini yanımızda görmek istiyoruz. Bedeli ne olursa olsun onur mücadelemiz sonuna kadar devam edecek” diye konuştu.

Sendika başkanı tehdit edildi

Hak-İş’e bağlı HİZMET-İŞ Sendikası Zonguldak Şube Başkanı Güven Kaya ise kendisinin de aynı hastanede görev yaptığını belirterek, “Dönemin başhekimi Yüksel Tuncer, kadın arkadaşlarımızın mücadelesine destek verdiğim için bana hastane koridorunda omuz attı. Sendikacı olmama rağmen, taciz olayına şahitlik yapmamdan dolayı bana da mobbing uygulandı. Sendika olarak 3 kadın arkadaşımızın hukuki mücadelesine avukatlarımızla destek vereceğiz. İlk etapta görev tanımlarında olmayışına rağmen İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne temizlik personeli olarak gönderilmelerini önlemek için İdari Mahkemeye yürütmeyi durdurma davası açacağız. Benim de eşim ve kızım var. Ortada biz taciz ve sarkıntılık varsa herkes cezasını çekmeli. Sendikamızın Kadın Kolları Başkanı Safiye Tuna ile birlikte yasal mücadelelerinde yanlarında olacağız” dedi.

About Author

Ege

Ege

Related Articles

TÜM HABERLER