A3 Haber

Sıcak bölgede son durum: Ermenistan ordusu, Azerbaycan’ın Terter şehrini bombaladı

Sıcak bölgede son durum: Ermenistan ordusu, Azerbaycan’ın Terter şehrini bombaladı

Sıcak bölgede son durum: Ermenistan ordusu, Azerbaycan’ın Terter şehrini bombaladı
Eylül 30
08:36 2020

Ermenistan ordusunun, Azerbaycan’ın Terter kentine top atışı gerçekleştirdiği bildirildi. Dağlık Karabağ krizi sürerken, cepheden çatışma haberleri gelmeye devam ediyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığının açıklamasında, gece boyunca şiddetli çatışmaların devam ettiği aktarıldı. İşte son gelişmeler…

Azerbaycan Savunma Bakanlığının açıklamasında, sabah yerel saatte 08.00’de başlayan saldırıda, sivil altyapının zarar gördüğü belirtildi.

Açıklamada, ilk belirlemelere göre sivil halktan yaralıların olduğu kaydedildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, çatışmayla ilgili yabancı askeri yetkilileri bilgilendirdi

Öte yandan Azerbaycan Savunma Bakanlığı yetkilileri, ülkedeki yabancı ataşelere ve askeri yetkililere, Ermenistan’ın saldırılarına ve çatışmaya ilişkin bilgi verdi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Milli Savunma Bakanlığı Uluslararası Askeri İşbirliği Dairesi, Azerbaycan Cumhuriyeti’nde akredite olan yabancı askeri ataşelere ve ülkemizdeki uluslararası kuruluşların temsilcilerine cephedeki durum hakkında bilgi verdi. Azerbaycan’ın haklı pozisyonunun bir kez daha altı çizildi ve ordumuzun Ermeni tarafının aksine sadece askeri güçleri ve altyapıları hedef aldığı vurgulandı. Ayrıca Azerbaycan Ordusu’nun yürüttüğü operasyonların uluslararası hukuk ve sıkıyönetim ilkelerine uygun olduğu özellikle vurgulandı. Sonunda misafirlerin sorularına cevap verildi” denildi.

Azerbaycan görüntü yayınladı

Azerbaycan Savunma Bakanlığı gece saatlerinde yayınladığı görüntülerde, Cebrail bölgesindeki Ermenistan tanlarının yok edildiği açıkladı.

Ermenistan gazetecileri de hedef aldı

Ermenistan, bölgede görev yapan gazetecileri de hedef aldı. Azerbaycan İctimai televizyonunun bölgede bulunan ekibi saldırıya uğradı. Terter Kapanlı köyünün girişinde Ermenistan’ın sivil yerleşim yerlerine düzenlediği saldırıları görüntüleyen İctimai televizyonu ekibi Ermenistan ordusu tarafından hedef alındı.

Olayla ilgili DHA’ya konuşan Jale Hesenli, bugün öğle saatlerinde Ermeni güçlerinin topçu atışıyla İctimai TV’nin muhabirlerine ait aracın hasar gördüğünü ifade etti. Hesenli, “Bugün öğle saatlerinde cephe bölgesinde bizim meslektaşlarımız, Ermeni saldırısına maruz kaldılar. Ermeni güçleri, onların otomobilinin olduğu bölgeye top mermisi attı. Terter’in Gapanlı istikametinde oldu bu olay. Neyse ki meslektaşlarımıza hiçbir şey olmadı. Hepsi iyi. Onlar da bize haberleri aktarmak için çalışıyorlar. Biz onlardan kendilerini korumalarını istiyoruz. Azerbaycan askerine de sesleniyoruz. Her zaman kendilerini korusunlar. Bugün askerimiz cephede savaşıyorken, bizim muhabirlerimiz de gazetecilerimiz de onların arkasında duruyor. Onlar da canlarını korusunlar. Allah hepimize bu yolda güç versin, sabır versin, kuvvet versin” diye konuştu. (DHA)

Azerbaycan: 2 bin 300 Ermenistan askeri etkisiz hale getirildi

Azerbaycan ordusunun, işgal altındaki toprakları kurtarmak için başlattığı karşı saldırıda, 2 bin 300 Ermenistan askerinin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Açıklamada, “27-30 Eylül tarihlerinde 2 bin 300 Ermenistan askerinin öldüğü ve yaralandığı, yaklaşık 130 tank ve zırhlı aracın, 200’den fazla top ve füze sisteminin, yaklaşık 25 hava savunma sisteminin, 6 komuta yönetim ve komuta gözlem mıntıkasının, 5 mühimmat deposunun, yaklaşık 50 tanksavar silahının ve 55 otomobilin imha edildiği” bildirildi.

Dünkü çatışmalarda, işgal altındaki Hocavend ilinin Şuşakend bölgesinde Ermenistan’a ait 1 S-300 sisteminin de etkisiz hale getirildiği belirtilen açıklamada, kaybettikleri mevzileri geri almak için Madagiz yönünde toplanan Ermenistan güçlerinin, bu sabah saatlerinde gerçekleştirdiği saldırının önlendiği ifade edildi.

Açıklamada, tüm cephe hattında askeri operasyonların devam ettiği kaydedildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER