A3 Haber

Covid-19 pozitif veya temaslı sağlık çalışanları görevde yükselme sınavına alınmayacak

Covid-19 pozitif veya temaslı sağlık çalışanları görevde yükselme sınavına alınmayacak

Covid-19 pozitif veya temaslı sağlık çalışanları görevde yükselme sınavına alınmayacak
Ekim 01
12:43 2020

Sağlık Bakanlığı, 4 Ekim’de yapılacak Göreve Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavına Covid-19 pozitif veya temaslı sağlık çalışanlarının alınmayacağını duyurdu.

A3 Haber Merkezi- CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, sağlık çalışanlarının yıllarca beklediği Göreve Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı’nın yaklaşık dört yıl aradan sonra 4 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirileceğini hatırlattı. Bulut, nisan ayında pandemi nedeniyle ertelenen sınava girecek sağlık emekçilerinin çoğunun virüs riskinin en yüksek olduğu acil servis yoğun bakımda, 112 acil yardım hizmetlerinde, Covid-19 kliniklerinde görev yaptığını bildirdi.

30 bin sağlık çalışanı enfekte oldu

Pandemide canla başla mücadele eden sağlıkçıların yoğun çalışma saatleri, risk ve stres nedeniyle evlerine bile gidemediğini, idari izinlerinin iptal edildiğini, sınava doğru düzgün hazırlanamadıklarını ifade eden Bulut, bu süreçte yaklaşık 30 bin sağlık çalışanının enfekte olduğunu aktardı.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Bulut, “Pandemiyle mücadelede en ön safta olan, canlarını ortaya koyan ve bu ölümcül sınavı başarıyla geçen sağlık emekçileri bitirdikleri okulların unvanlarının bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız, mülakatsız olarak verilmesini isterken adaylar sınav giriş belgesini görünce hayal kırıklığına uğradı. Sınav giriş belgesine ateşi 38 dereceden yüksek olanların, Covid-19 (+) ve temaslı olanların sınava giremeyeceği şeklinde ibare düşüldü. Pandemiyle mücadele ederken virüs kapan, hakları ödenmez denen sağlık emekçilerinin bu sınava giremeyecek olması haksızlıktır” dedi.

Üniversite sınavına giren Covid-19 (+) adayların diğer adaylardan farklı bir salonda sınava alındığını hatırlatan Bulut, “Diğer sınavlara giren adaylar ayrı salon açılarak sınava girdi. Madem bu uygulama yanlıştı neden üniversite sınavında yapıldı? Sağlıkçıların sınavında neden böyle bir önlem alınma ihtiyacı duyuldu? Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına üvey evlat muamelesi yapıyor. Sağlık çalışanları da ayrı bir salonda sınava girebilir. Sınava giremeyecek olan adaylar bir sonraki sınav için yine yıllarca beklemek zorunda kalacak. Sağlık Bakanlığı bir an önce bu haksızlığı gidermeli, mağduriyete son vermelidir” diye konuştu.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER