A3 Haber

DSÖ: En iyi tahminlerle dünyanın yüzde 10’u virüse yakalanmış olabilir

DSÖ: En iyi tahminlerle dünyanın yüzde 10’u virüse yakalanmış olabilir

DSÖ: En iyi tahminlerle dünyanın yüzde 10’u virüse yakalanmış olabilir
Ekim 05
16:35 2020

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Programı Direktörü Dr. Michael Ryan, ‘en iyi tahminlerin’ dünya nüfusunun sadece yüzde 10’nun yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanmış olabileceğini gösterdiğini söyledi. “Dünyanın zor bir döneme girdiğini” söyleyen Ryan, Kovid-19’un yükselişte olduğunu, birçok bölgede yayılmaya devam ettiği uyarısını yaptı.

Dünya çapında tespit edilen yeni tip koronavirüs vaka sayısı 35 milyonu geçerken, semptom göstermediği için kayıtlara dahil edilmeyen kişilerden dolayı gerçek vaka sayısıyla ilgili tartışmalar tüm dünyada devam ediyor.

DSÖ’nün 34 üyeli yönetim kurulu toplantısında konuşan Acil Durum Programı Direktörü Dr. Michael Ryan, ‘en iyi ihtimalle’ her 10 kişiden 1’inin, yani dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 10’unun virüse yakalanmış olabileceği konusunda uyardı.

“Büyük çoğunluk hala risk altına”

Bu sayının açıklananın 20 katı olduğunu da ekleyen Ryan, ‘zor bir döneme girdiklerinin’ altını çizdi. Rakamların şehir ile kırsal bölgeler ve farklı gruplar arasında farklılık gösterdiğini belirten Ryan, dünya nüfusunun büyük çoğunluğu hala risk altında olduğun vurguladı.

Ryan, salgının yayılmaya devam edeceğini, ancak bulaştırmayı kontrol altına alma ve hayat kurtarma araçlarının olduğunu ekledi.

“Avrupa ile Doğu Akdeniz’de ölümde artış var”

“Birçok ölüm önlendi ve daha birçok hayat korunabilir” diyen Ryan, Güneydoğu Asya’da vaka sayısında, Avrupa ile Doğu Akdeniz’de ise ölüm sayısında artış yaşandığını, ancak Afrika ile Batı Pasifik’te ‘durumun çok daha olumlu’ olduğunu anlattı.

Ryan’ın bu açıklamalarında göre 7.6 milyarlık dünyada sadece 760 milyon insanın koronavirüse yakalanmış olabileceği anlamına geliyor. Ancak bu sayı bile DSÖ ve Johns Hopkins Üniversitesi tarafından kayıt altına alınan doğrulanmış vaka sayısının çok üzerinde.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER