A3 Haber

TTB, tıbbi cihaz krizinde bakanlığı uyardı: Borçlar ödenmezse ameliyat ve tetkikler yapılamayacak

TTB, tıbbi cihaz krizinde bakanlığı uyardı: Borçlar ödenmezse ameliyat ve tetkikler yapılamayacak

TTB, tıbbi cihaz krizinde bakanlığı uyardı: Borçlar ödenmezse ameliyat ve tetkikler yapılamayacak
Ekim 08
22:04 2020

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Türkiye’deki ortopedi ve omurga cerrahi alanında tıbbi cihaz üretimi yapan firmaların Sağlık Bakanlığı hastaneleri ve üniversite hastanelerinden alacaklarının tamamını tahsil edinceye kadar tıbbi cihaz temini yapmayacaklarını açıkladıklarını duyurdu. TTB, sorun giderilmediği taktirde kısa süre sonra ameliyat ve tetkiklerin yapılamayacağını savundu.

TTB Merkez Konseyi Türkiye’deki ortopedi ve omurga cerrahi alanında tıbbi cihaz üretimi yapan firmalardan gelen, “Ödemeler tahsil edilinceye kadar tıbbi cihaz temini yapılmayacak” açıklaması üzerine bir basın bildirisi yayınladı. TTB, “Toplumun sağlık hakkı her şeyden önce gelmelidir. Sorun giderilmediği takdirde kısa bir süre sonra ameliyatlar ve gerekli tetkik ve tedavi yapılamaz duruma gelebilecektir. Tedavi hizmetlerinin daha da fazla aksamaması açısından acilen gereken önlemler alınmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Ödeme yoksa tıbbi cihaz yok

Firmaların yaptıkları toplantı sonucunda aldıkları kararlara dikkat çeken TTB, “Firmalar, Sağlık Bakanlığı hastanelerinden 17 aydır, üniversite hastanelerinden 36 aydır ödeme alamadıklarını, bazı kamu görevlileri tarafından alacaklardan yüzde 25 feragat olması durumunda ödeme yapılabileceği kendilerine ifade edilmiş. 1 Nisan 2010 tarihinden beri aynı fiyatlar üzerinden kamu kurumlarına tıbbi cihaz sağlandığını, ödeme alamadıklarından bankalara ciddi şekilde borçlandıklarını, buna karşılık hammadde fiyat artışları, personel maliyetleri, belgelendirme ücretleri, gibi durumların her geçen gün artması nedeniyle ödemelerin tamamı tahsil edilinceye kadar tıbbi cihaz temini yapılmayacağını belirten bir açıklama gelmiştir” ifadelerini kullandı.

“Şirketlerin sağlığı halk sağlığından önce geliyor!”

Son Sayıştay raporlarında belirtilen kamuya alınan cihazların uygunsuzluğu ve gereksizliği nedeniyle kullanılamaması sonucu devletin zarara uğramasını hatırlatan TTB bildirisinde şöyle denildi:

Sayıştay raporları, ABD büyükelçisinin Türkiye’nin yabancı ilaç şirketlerine borçlarının bir yıl içinde 230 milyon dolardan 2,3 milyar dolara çıktığını ve bu borçların ödenmemesi halinde ilaç satışının  durdurulabileceğini açıklaması, devletin uzun süredir sürdürdüğü ‘şirketleşme’ mantığının halkın sağlığını şirket sağlığına tercih ettiğinin önemli bir göstergesidir.”

“Ameliyat ve tetkikler yapılamayacak”

Şehir hastanelerinde şirketlere ayrılan bütçe ile halkın sağlığı rahatlıkla sağlanabilecekken ülke kaynaklarının uluslararası yerli ve yabancı sermayeye aktarılma yolu tercih edildiği savunulan TTB’nin açıklamasında, “Toplumun sağlık hakkı her şeyden önce gelmelidir. Sorun giderilmediği takdirde kısa bir süre sonra ameliyatlar ve gerekli tetkik ve tedavi yapılamaz duruma gelebilecektir. Tedavi hizmetlerinin daha da fazla aksamaması açısından acilen gereken önlemler alınmalıdır. ‘Sağlıkta Dönüşüm Projesi’ adı altında neoliberal politikaları izleyerek hastaların ‘müşteri’, hastanelerin ‘ticarethane’ olarak görüldüğü bu sistem artık iflas etmektedir. Şu anda birçok açıdan gasp edilmiş olan toplumun sağlık hakkını temel alarak yeniden kurulacak olan “Sağlıkta Sosyalizasyon Projesi” ile koruyucu ve kamucu bir sağlık sistemi kurarak tüm bu sorunlar çözülebilir” denildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER