A3 Haber

İddia: Üniversite öğrencileri para karşılığı virüs bulaştırıyor

İddia: Üniversite öğrencileri para karşılığı virüs bulaştırıyor

İddia: Üniversite öğrencileri para karşılığı virüs bulaştırıyor
Ekim 14
19:30 2020

ABD’de Brigham Young Üniversitesi’ndeki öğrencilerin, para karşılığı plazma bağışında bulunabilmek için bilinçli olarak birbirlerine yeni tip koronavirüs (Covid-19) bulaştırdıkları öne sürüldü.

New York Post’un haberine göre; Idaho eyaletinde bulunan Brigham Young Üniversitesi’ndeki öğrenciler kasıtlı olarak koronavirüse yakalanıyor. Öğrencilerin Covid-19 antikorları içeren plazma bağışında bulunmak için para karşılığı bu yöntemi seçtiği öne sürülüyor.

Kanıt arayışı sürüyor

Okul yönetimi söz konusu iddiaların ayyuka çıkmasının ardından soruşturma başlattı. Ülke medyasına yansıyan iddialarla ilgili bir açıklama da yayınlayan yönetim, “Para karşılığı plazma bağışlama amacıyla kendilerine ya da bir başkasına koronavirüs bulaştıran kişiler olduğu iddiası bizi fazlasıyla rahatsız etmiştir. Üniversitemiz bu durumu kınarken, söz konusu iddialara ilişkin kanıt arayışını sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

Satın alan merkezi ihbar ettiler

Sözcü’de yer alan habere göre açıklamada, bu durumun ispatı halinde öğrencilerin derhal uzaklaştırma alacağı da vurgulandı. Doğu Idaho Halk Sağlığı Merkezi’nden Mimi Taylor, Rexburg’daki bir merkezin para karşılığı plazma aldığı yönünde ihbarlar aldıklarını da söylerken, “Haberlerin ve ortaya atılan iddiaların farkındayız. Ancak bulunduğumuz noktada bunlar sadece söylenti. Halk sağlığını riske atan bu tip bir davranışı kesinlikle desteklemiyoruz” dedi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER