A3 Haber

Cezaevlerinde görüntülü görüşme Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda başlıyor

Cezaevlerinde görüntülü görüşme Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda başlıyor

Cezaevlerinde görüntülü görüşme Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda başlıyor
Ekim 22
12:37 2020

Cezaevlerinde zorunlu yakın teması sınırlandıran, ‘Akıllı Teknolojilerin Cezaevlerine Entegrasyonu Projesi’ (E-Görüş) hayata geçti. İlk, Ankara Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda kullanıma sunulan proje ile hükümlü ve tutuklular, yakınları ile cezaevlerine gelmeden görüntülü görüşebilecek.

‘Akıllı Teknolojilerin Cezaevlerine Entegrasyonu e-Görüş’ projesi tanıtım toplantısı düzenlendi. Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, ‘Turna’ ismini verdikleri yeni ürün aracılığıyla geliştirilen proje sayesinde, hükümlülerin, çeşitli sebeplerle ziyaretlerine gelemeyen yakınları ile görüntülü görüşme imkanına kavuştuğunu söyledi. Önal, “İlk olarak Ankara Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda kullanıma sunduğumuz sistem, güvenlik koşullarına uygun şekilde hükümlü tutukluların bulunduğu odalara yerleştirilen akıllı multimedya cihazlarına hükümlülerin biyometrik verileri ile giriş yapması ile çalışıyor. Yapılan entegrasyon, ceza infaz kurumlarımızın verimliliğini artırırken hükümlülerin temel ihtiyaçlarını ek bir personele ihtiyaç duymadan karşılıyor” dedi.

“Hedef, cihazların tüm cezaevlerine kurulması”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, akıllı teknolojilerin ceza infaz kurumlarına entegrasyonunun güzel bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu bildirerek, şöyle konuştu: “Proje, burada yapılan işlerin güvenilirliğinin arttırılarak daha hızlı ve daha az iş gücü ile yapılması anlamını taşıyor. Uygulamanın hayata geçirilmesiyle birlikte, ceza ve tevkif evlerimizde bulunan hükümlülerin şartları değişecek, cezaevi yönetiminin işleri rahatlayacak, hükümlü yakınlarının sıkıntıları önemli oranda hafifleyecek. Hükümlülerin temel bazı işlemleri personel ihtiyacı olmadan gerçekleşebilirken, akıllı multimedya cihazlarının kullanılmasıyla, tutuklu ve hükümlülerimizin, tanımlanmış bazı işlemleri koğuşlarından çıkmadan yapabilmelerine imkân verilecek. İlk aşamada Sincan Kadın Kapalı Cezaevine 17 adet multimedya cihazının kurulumu gerçekleştirildi. Demo ve test amaçlı kullanıma açıldı. Yılsonuna kadar 100 adet multimedya cihazının Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi ve Sincan Çocuk Cezaevi’ne kurulması için çalışmalarımız devam ediyor. Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) ve banka entegrasyonları da 15 Kasım 2020 itibarıyla tamamlanacak. Hedefimiz, bu cihazların ülkemizdeki tüm cezaevlerine kurulması ve hükümlülerin hayatının evrensel insan haklarını önceleyen bir anlayışla kolaylaştırılması. Tutuklu ve hükümlülerin, rehabilite edilerek, topluma tekrar kazandırılması hepimizin asıl hedefi olmalı.

“Çocukların örselenmesinin önüne geçilecek”

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de ‘e-görüş’ projesiyle ceza infaz kurumlarında bilişim teknolojileri aracılığıyla tutuklu ve hükümlülerin dış dünya ile iletişimlerinin güçlendirildiğini belirterek bu sayede hükümlülerin eş, çocuk, aile ve akrabaları ile bağlarını güçlü tutmalarını sağladıklarını belirtti. Bakan Gül, projenin hükümlülerin rehabilitasyonuna ve suçtan uzak durmalarına katkı sağlayacağını da değerlendirdiklerini belirterek, “Görüntülü görüşme imkanının hükümlü yakınları açısından da çok faydalı olacağını düşünüyoruz. Proje ile yakınları hükümlüler ile görüntülü görüşme imkanına kavuşacaktır. Görüntülü görüşme sayesinde, vatandaşlarımız hükümlü yakınlarıyla görüşmek için seyahat etmek, masraf etmek zorunda kalmayacaktır. Yakını hükümlü olan vatandaşlarımız yurt içinde herhangi bir ilde veya yurt dışında herhangi bir ülkede e-görüş ile görüntülü görüşme imkanına kavuşmuş olacaktır. Yaşlı, engelli ve hasta olması nedeniyle dezavantajlı bir durumda olan hükümlü yakınları da e-görüş sistemi sayesinde, ceza infaz kurumunda bulunan yakınları ile kolaylıkla görüşebilecektir. Yine hükümlülerin çocukları da ceza infaz kurumuna gelmeden ebeveyni ile görüşebilecektir. Bu vesile ile çocukların ceza infaz kurumu ortamında örselenmelerinin önüne geçilmesi sağlanmış olacaktır” dedi. (DHA)

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER