A3 Haber

İzmir depreminde 91’inci saatte umudun adı Ayda bebek oldu: Gülümseyerek çıktı…

İzmir depreminde 91’inci saatte umudun adı Ayda bebek oldu: Gülümseyerek çıktı…

İzmir depreminde 91’inci saatte umudun adı Ayda bebek oldu: Gülümseyerek çıktı…
Kasım 03
10:32 2020

İzmir’de meydana gelen 6.9’luk depremin ardından enkazda arama çalışmaları devam ederken 91’inci saatte mucize yaşandı. Rıza Bey Apartmanı’nın enkazından 4 yaşındaki Ayda Gezgin sağ çıkarıldı. Ayda’nın enkaz altındaki annesi Fidan Gezgin’in cansız bedenine ulaşıldı.

İzmir’de meydana gelen 6.9’luk depremin ardından Rıza Bey Apartmanı’nda heyecanlı dakikalar yaşandı. Ekipler 91. saatte enkazdan bir ses duyması üzerine belli bir bölgeye yoğunlaştı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de ”Rıza Bey Apartmanı enkazından hepimizi heyecanlandıran haber var. Kurtarma ekipleri bir bebeğimize canlı ulaştı. İnşallah sağ salim çıkarılacak. Umutla bekliyoruz” demişti.

Sedyeye alınan çocuk, enkazdan kurtarılarak ambulansa taşındı. Çocuğun kurtarılışı sırasında alkış sesleri yükseldi. Enkazdan kurtarılan 107. kişi olan çocuğun adının Ayda Gezgin olduğu öğrenildi.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger de Twitter hesabından “Ayla Gezgin canlı olarak kurtarıldı” şeklinde paylaşımda bulundu.

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bir yavrumuza daha ulaştık. Elhamdülillah.” ifadelerini kullandı. İçişleri Bakanlığı resmi Twitter hesabından kurtarılan çocuğun fotoğrafını paylaştı.

“Çok güzel gülümsüyordu”

Kurtarma çalışmasına katılan bir ekip üyesi şunları kaydetti:

“Çok güzel bir kız. Çok güzel gülümsüyordu. Sanki hiç enkazın içinde değilmiş gibi çok güzel gülümsüyordu. Ben İHH arama kurtarma ekibindeyim. İlk önce arkadaşlar sesini duydu. Sesini duyunca insan olup olmadığını anlamak için elle tespit ettiler. Hareket eden bir kız çocuğu olduğunu gördüler. Ses verdikten sonra ekipler toplantı. Hummalı bir çalışma yapıldı. Enkazdan çıkarıldıktan sonra çok güzel gülümsüyordu. Hepimiz çok duygulandık, ağlayarak çıkardık. Sesleri anlaşılmıyordu, çocuk sesleriydi. Enkazdan çıkmamış kadar güzeldi.”

Kadıköy Belediyesi Arama Kurtarma ekibinden Nusret Aksoy yaşananları şöyle anlattı:

“İlk çığlık sesini duydum. Çok sesli bir ortamdı. Arkadaş eğildi, ‘Kimse var mı?’ diye sordu. Daha sessiz bir ortam olsun diye bağırdık. ‘Ben Ayda, iyiyim’ dedim. ‘Tamam Ayda’ geliyoruz dedik. İsmini söyledi, ‘İyiyim ben’ dedi. Diğer arkadaşları çağırdık onlar kurtarmayı başardı. Sesi duyunca arkadaşlara durun dedik. Büyük sessizlik oldu. Arkadaşımız adını sordu. İyi misin diye sordu. İyiysen elini salla dedi arkadaş. Elini salladı, iyiyim ben dedi. İlk sesini duydum. Bulaşık makinesinin arasındaydı.”

“İlk isteği su oldu”

Ayla’ya ilk ulaşan ekip çalışanı, şunları kaydetti:

“Küçücük bir eldi. İlk isteği su oldu. Bir de ayran istedi yanında. O dakikadan itibaren canla başla o yavrucağı oradan çıkarmak için çalıştık. Biz elimizden geldiği kadar son kişi çıkana kadar buradayız. Halen enkaz altında olanlar var. Onları çıkarmak için uğraşacağız.”

Bakan Koca: Ayda’nın acıyan bir yeri yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Ayda’nın acıyan bir yeri yok. Köfte ve ayran istiyor” ifadelerine yer verdi.

Annesi Fidan Gezgin’in cansız bedenine ulaşıldı

Rıza Bey Apartmanı’nın enkazından 91 saat sonra sağ olarak kurtarılan Ayda Gezgin’in enkaz altındaki annesi Fidan Gezgin’in cansız bedenine ulaşıldı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER