A3 Haber

Sanatçı Timur Selçuk yaşamını yitirdi

Sanatçı Timur Selçuk yaşamını yitirdi

Sanatçı Timur Selçuk yaşamını yitirdi
Kasım 06
12:31 2020

Ülke müziğinin usta isimlerinden, besteci, yorumcu ve orkestra şefi Timur Selçuk, 74 yaşında hayata veda etti.

Piyanist, besteci, yorumcu ve orkestra şefi, sanatçı Timur Selçuk yaşamını yitirdi.

Timur Selçuk, 74 yaşında hayata veda etti.

Selçuk’un en bilinen ezgileri arasında söz ve bestesi Sarper Özhan’a ait olan 1 Mayıs Marşı bulunuyor.

Timur Selçuk kimdir?

Türk sanat müziği bestecisi Münir Nurettin Selçuk’un oğludur. Beş yaşında piyano çalmaya başlamış, yedi yaşında ilk konserini vermiştir. Galatasaray Lisesi mezunudur. Aynı zamanda İstanbul Belediye Konservatuvarı piyano bölümüne de devam etmiştir.

Paris’teki École Normale de Musique de Paris’te bestecilik ve orkestra yönetimi bölümünden mezun olduktan sonra 1975’te Türkiye’ye dönmüştür. “Ayrılanlar İçin”, “Sen Nerdesin”, “Beyaz Güvercin” ya da “İspanyol Meyhanesi” gibi parçaları bu dönemimin şarkılarıdır. Ümit Yaşar Oğuzcan, Orhan Veli, Attilâ İlhan ve Nâzım Hikmet’in şiirlerinden bestelediği şarkıları seslendirmiş, 1976’da İstanbul Oda Orkestrası’nı ve kendi öğrencilerini yetiştirdiği Çağdaş Müzik Merkezi’ni kurmuştur. Ankara Sanat Tiyatrosu’nda 10 yıl çalışmış, Bilgesu Erenus’un “Nereye Payidar” oyunu için besteler yapmış, Uğur Mumcu’nun Sakıncalı Piyade’sinin müziklerini yapmış, ayrıca “804 İşçi”, “Ferhat ile Şirin”, “Şeyh Bedrettin Destanı”, “Tak-Tik”, “Küçük Adam Ne Oldu Sana”, Rumuz Goncagül ve “Galilei-Galileo” adlı oyunların müziklerini yapmıştır. “Sarıpınar 1914”, “Üç İstanbul”, “Cahide”, “Hakkari’de Bir Mevsim” gibi filmlere de fon müziği bestelemiştir. 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

Selçuk, 1992’de yaptığı söyleşide BBC Türkçe’den Ayça Abakan’a, müzik yaşamının 25’inci yılında çıkardığı yeni albümü, yaşamını ve babası Münir Nurettin Selçuk’la ilişkilerini anlatmıştı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER