A3 Haber

Beyaz Saray’dan ‘yemin töreni’ açıklaması: Trump kendisi yemin edecek

Beyaz Saray’dan ‘yemin töreni’ açıklaması: Trump kendisi yemin edecek

Beyaz Saray’dan ‘yemin töreni’ açıklaması: Trump kendisi yemin edecek
Kasım 13
21:57 2020

Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, “Trump, Biden’ın yemin törenine katılacak mı?” sorusunu cevapladı: Ben Trump’ın kendi yemin törenine katılacağını düşünüyorum. Kendi yemin edeceği için orada olmak zorunda.

ABD’deki gergin seçim sonrası tansiyon artmaya devam ediyor. Trump tarafından yapılan yeni açıklamalarda da seçim sonuçları kabul edilmedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, Başkan Donald Trump’ın ocak ayında Joe Biden’ın başkanlık yemin törenine katılıp katılmayacağına ilişkin soruya karşılık, “Ben Trump’ın kendi yemin törenine katılacağını düşünüyorum.” dedi.

Trump sonucu kabul etmiyor

ABD’de 3 Kasım Salı günü yapılan başkanlık seçimlerinin ardından resmi sonuçlara göre Joe Biden’ın seçimleri kazandığının açıklanmasının ardından Trump yönetiminin sonuçlara itirazı sürüyor.

McEnany, Fox Business kanalında katıldığı bir programda, 20 Ocak’ta Biden için planlanan başkanlık yemin törenine Trump’ın katılıp katılmayacağının sorulması üzerine, “Ben Trump’ın kendi yemin törenine katılacağını düşünüyorum. Kendi yemin edeceği için orada olmak zorunda” yanıtını verdi.

“Trump’ın ikinci dönemine geçiş olacak”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Biden’ın ekibi ile yumuşak bir geçiş sürecinin olup olmayacağına ilişkin bir soruya, “Trump yönetiminin ikinci dönemine yumuşak bir geçiş olacak” yanıtını vermişti.

ABD ordusu: Biz bir bireye bağlı değiliz

Öte yandan ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, ordunun bir bireye bağlı olmadığın söyleyip “Biz Anayasa’ya bağlıyız” dedi.

Mark Milley, başkent Washington’da Ulusal Ordu Müzesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, ‘anayasaya bağlılık’ mesajı verdi. Milley, “Biz bir krala, kraliçeye, tirana veya diktatöre bağlılık yemini etmedik” dedi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER