A3 Haber

CHP’li Öztunç sordu: Sırada Katar’a satılacak ne var?

CHP’li Öztunç sordu: Sırada Katar’a satılacak ne var?
Kasım 27
17:37 2020

CHP’li Ali Öztunç, Borsa İstanbul’un yüzde 10 hissesinin Katar’a satılmasını Meclis gündemine taşıdı. CHP’li Öztunç, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a “Gelir getiren ülke kaynaklarının ve stratejik öneme sahip birçok kurumun, aramızda yıllık 1,6 milyar dolarlık dış ticaret hacmi olan 2 milyon 800 bin nüfuslu bir ülkenin eline bırakılması sizce ne kadar doğrudur?” diye sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Öztunç, toplu hisse satışının vicdanları rahatsız ettiğini ve ülkenin geleceği bakımından endişe yarattığını belirtirken, konu ile ilgili tüm detaylarının kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye ile arasındaki dış ticaret hacmi 1,6 Milyar dolar olan Katar’a Tank Palet fabrikası, BMC, Finans Bank, A Bank, Haliç, Antalya Limanı, Kanal İstanbul arazileri, İstinye park, TV kanalları gibi birçok kurum ve son olarak Borsa İstanbul’un yüzde 10 hissesinin verildiğini belirten Öztunç, bir yıl önce Varlık Fonu’nun, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın Borsa İstanbul’daki yüzde 10’luk hissesini satın aldığını anımsatarak, “2 milyon 800 bin nüfuslu Katar’a olan bu ilginin sebebi ne ve sırada satılacak ne var, kamuoyu merak etmektedir” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztunç, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ şu soruları sordu:

  • Katar’a Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk hissesinin satılmasının gerekçesi nedir?
  • Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk hissesi Katar’a ne kadar bedelle satılmıştır?
  • Varlık Fonu, Avrupa İmar Bankasın Borsa İstanbul’daki yüzde 10’luk hissesini satın almak için ne kadar ödemede bulunmuştur?
  • Gelir getiren ülke kaynaklarının ve stratejik öneme sahip birçok kurumun, aramızda yıllık 1,6 milyar dolarlık dış ticaret hacim olan 2 milyon 800 bin nüfuslu bir ülkenin eline bırakılması sizce ne kadar doğrudur?

İlgili haberler: