A3 Haber

Kılıçdaroğlu’ndan satışa tepki: Ne oluyor bu Katar aşkı? 

Kılıçdaroğlu’ndan satışa tepki: Ne oluyor bu Katar aşkı? 

Kılıçdaroğlu’ndan satışa tepki: Ne oluyor bu Katar aşkı? 
Kasım 27
13:01 2020

Türkiye ile Katar arasında yapılan anlaşmaya göre Borsa İstanbul’un yüzde 10’u Katarlılara satıldı. CHP lideri Kılıçdaroğlu, Katarlılara yapılan satışlara tepki gösterirken, ” Borsa İstanbul’un yüzde 10’unu kaça sattınız? Ne oluyor bu Katar aşkı?” dedi.

Borsa İstanbul’un yüzde 10’unun Katar’a satılmasına sert tepki gösteren Kılıçdaroğlu, katıldığı FOX TV canlı yayınında hükümete, “Borsa İstanbul’un yüzde 10’unu kaça sattınız?” sorusunu yöneltti. Kılıçdaroğlu, “Ne oluyor bu Katar aşkı. Bir kalemde 90 milyon dolar Katarlı şirketin borcunu sildiler. Her şey satılıyor, yarın öbür gün sarayın yarısını sattık Katarlılara derse kimse şaşırmasın” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

“Merkez Bankası’nın bütün birikimlerini sıfırladınız. Satacaklarını sattı, şimdi elde avuçta ne varsa satıp günü gün etmeye çalışıyor. Şimdi Borsa’nın yüzde 10’unu Katarlılara satıyorlar. Kaça sattılar? Niye bilmiyoruz? Tank Palet Fabrikası’nın sözleşmesini biliyor musunuz? Bilmiyorsunuz. Ben söylüyorum, sıfır. Hiç para alınmadı. Yatırım yapacaklardı, ne kadar yatırım yaptılar? Hiç kimse bilmiyor. Tank yapılacaktı, yapıldı mı? Hiçbir şey yok. Bunun benzerini ekim ayında yaşadık.

Futbol kulüplerinin naklen yayın gelirleri var 500 milyon dolar. Katar firması ‘Dolar yükseldi, ben 500 milyon doları ödemiyorum’ dedi. Sözleşme var, hukuken ödemesi lazım. 90 milyon dolara indirdiler, dolar kurunu sabitlediler, 5,80 üzerinden. Kasabın, kahvecinin borcunu indirdiler mi? Ne oluyor bu Katar aşkı? Bir kalemde 90 milyon dolar indirdiler. Bari 9 lira indir. Her şey satılıyor, yarın öbür gün ‘Sarayın yarısını sattık Katarlılara’ denirse kimse şaşırmasın. Türkiye Varlık Fonu’nu niye kurdular, ‘kime neyi, nasıl satarız’ Bunun arayışı içerisindeler.”

“Memleketin satılmadık yerini bırakmadınız”

Niye borsanızı satıyorsunuz? Katar gelsin borsadan hisse senedi alsın” diyen CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Bir de bunlar milliyetçi geçiniyorlar. Memleketin satılmadık yerini bırakmadınız. Ne milliyetçiliği Allah aşkına, her şeyi sattılar. Ülkeyi pazara döndürdüler, yabancı sermayeye pazar haline getirdiler. Her şeyi satıyorsunuz, satılmadık fabrika, arazi, banka, sigorta, saraylar kalmadı. Nereye kadar gidecek. Kimin malını satıyorsunuz?” şeklinde konuştu.

iktidarın 83 milyonun malını sattığını ancak kaça sattığını da söylemediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, Merkez Bankasının şu anda “eksi 54 milyar dolar” rezervi olduğunu kaydetti. Hükümetin “dolar yükselmesin” diyerek, 128 milyar doları sattığını belirten Kılıçdaroğlu, “Kime satıldı bu para? Kasap, manav, büfeci aldı mı? 128 milyar doları kime sattınız?” sorularını yöneltti.

“Tek adam rejiminde liyakat olmaz”

Tüm yapılanlara karşın doların yeniden yükselmeye başladığı belirtilen Kılıçdaroğlu, “Tutamazsınız, bu işin temelinde yatan güvendir, siyasi iktidar kimseye güven vermiyor. Berat Albayrak, bakmayın işin başında olduğu için, talimatı veren Erdoğan’dı. Asıl sorumlu o değil mi? Tek adam rejiminde zaten devlette liyakat olmaz. Çünkü her şeyi tek adam bilir” dedi.

Bakanlıkların eski bakanlıklar olmadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, şimdiki bakanların eski dönemdeki müsteşar pozisyonunda olduklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Türkiye gerçek anlamda yönetilmiyor, savruluyor. Türkiye’de bir yönetim boşluğu var, her alanda bir yönetim boşluğu var” görüşünü paylaştı.

“Trump, ‘Papazı bırakmazsan başına gelenleri düşün’ dedi, ikinci twitte papaz serbest”

Kılıçdaroğlu, hükümetin dile getirdiği “ekonomi ve yargı reformu” ile ilgili, “Yargıya talimatı kim veriyor? Yargıya talimatı, siyasi otorite ve onun tepesindeki kişi veriyor, yani Erdoğan veriyor” dedi.

“Bunu bilerek mi söylüyorsunuz?” denmesi üzerine de Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Bilerek söylüyorum. Örnek vereyim, Trump, ‘Papazı bırakmazsan başına gelenleri düşün’ dedi. Erdoğan ne söyledi, ‘Bu can bu tende kaldıkça yargı bağımsızdır, asla onu sana vermem’ dedi. Trump’ın ikinci tweet sonra papazı serbest bıraktılar. Türk kökenli bir Alman gazeteci vardı, uzun süre hapisteydi. Merkel’den telefon geldi, bir gecede iddianamesi yazıldı, ertesi gün mahkemeye çıkarıldı tahliye edildi. Havaalanına götürüldü ve Almanya’ya gönderildi. Bu talimatla olmazsa, nasıl olur?”

İlgili Haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER