A3 Haber

Bitcoin’in fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesini geçti

Bitcoin’in fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesini geçti

Bitcoin’in fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesini geçti
Aralık 01
09:26 2020

Kripto para piyasalarının en yüksek hacimli birimi Bitcoin, yeni haftaya tekrar yükselişle başladı ve 19 bin 864 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Sene başından bu yana yüzde 170’in üzerinde değer kazanan dünyanın en yaygın kripto para birimi Bitcoin, pazartesi günü 19 bin 864 dolar ile en son Aralık 2017’de kırdığı rekoru geçti.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomiye olumsuz etkilerini azaltmak için devreye sokulan parasal ve mali teşvikler nedeniyle daha riskli yatırım araçlarına artan ilgi ve dijital paraların daha fazla kabul göreceği yönündeki beklentiler kripto paralara olan talebi de yükseltiyor.

19 bin dolar seviyelerine geriledi

12 yıl önce dolaşıma giren Bitcoin, 2017’de 35 gün içerisinde yüzde 250’lik bir yükselişle gördüğü zirveden sonra iki ay içerisinde değerinin yüzde 70’ten fazlasını yitirmişti. Bu yıl ise dalgalı bir seyir izlemesine rağmen yukarı yönlü trendini koruyan dünyada en yüksek piyasa değerine sahip Bitcoin 20 bin dolar sınırına dayandıktan sonra tekrar 19 bin dolar seviyelerine geriledi.

Bitcoin’in 2017 yılındaki yükselişi ağırlıklı olarak bireysel yatırımcıların hücumundan kaynaklanmıştı. Uzmanlar bu yılki yükselişin arkasında ise kurumsal yatırımcılar olduğunu savunuyor.

Bitcoin’deki ralli diğer kripto paraları da olumlu etkiledi. Bitcoin’den sonra en yaygın kripto paralar olan Ethereum yüzde 7, Ripple ise yüzde 6’nin üzerinde değer kazandı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER