A3 Haber

13 hakim ve savcı meslekten ihraç edildi

13 hakim ve savcı meslekten ihraç edildi

13 hakim ve savcı meslekten ihraç edildi
Aralık 03
07:28 2020

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Hakimler ve Savcılar Kurulu kararıyla, Fethullah Gülen cemaatiyle iltisak ve irtibatlı oldukları gerekçesiyle 13 hakim ve savcı meslekten ihraç edildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, başta Fethullah Gülen cemaati olmak üzere terör örgütleriyle veya milli güvenliğe karşı faaliyette bulunan yapı, oluşum ya da gruplarla üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilen yargı mensuplarının meslekten çıkarılmasının, demokratik toplumun temel değerlerinden biri olan yargının güvenilirliği ve saygınlığının sağlanması bakımından ayrı bir önem taşıdığı ifade edildi.

Bu kapsamda, 7145 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) uyarınca, Gülen cemaatiyle iltisak ve irtibatlarının olduğu sabit görülen 13 hakim ve Cumhuriyet Savcısının meslekte kalmalarının uygun olmadığına ve ayrı ayrı olmak üzere meslekten çıkarılmalarına karar verildiği kaydedildi. (DHA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER