A3 Haber

Altı sokak köpeği zehirlenerek öldürüldü: ‘Hayvan Hakları Yasası bir an önce çıkmalı’

Altı sokak köpeği zehirlenerek öldürüldü: ‘Hayvan Hakları Yasası bir an önce çıkmalı’

Altı sokak köpeği zehirlenerek öldürüldü: ‘Hayvan Hakları Yasası bir an önce çıkmalı’
Aralık 16
00:17 2020

Ankara’da, boş arazide vatandaşlar tarafından beslenen altı sokak köpeği, zehirlenmiş halde ölü bulundu. Ölen köpeklerin birinin yanında canlı olarak bulunan birer aylık dört yavru köpek, veteriner kliğine kaldırıldı.

Ankara’nın Çankaya ilçesine bağlı Eymir Gölü yakınlarındaki bahçeye akşam saatlerinde gelen Güven Ateş, çevre sakinlerinin beslediği sokak köpeklerinin öldüğünü gördü. Hayvanların cansız bedenlerini inceleyen Ateş, köpeklerin ağızlarından gelen kan ve köpükleri fark etti. Ardından da alana besleme yapmak için gelen Aysel Cengaver’e haber verdi.

Hayvan hakları savunucuları, alanda ltı köpeğin cansız bedenini buldu. Ölen köpeklerden birinin yaklaşık bir ay önce doğurduğu dört yavru köpek, kaldıkları eski kanalizasyon borusu içinde canlı bulundu. Yavru köpekleri, battaniyeye saran Samet Ulu, üşümemeleri için bahçede bulunan kulübedeki sobanın yanına aldı.

“Ne zararı var sana bunların?”

Samet Ulu, köpeklerin kan ve köpük kusarak öldüğünü belirterek, “Bu yavrular ne olacak burada? Kan kusmuşlar, köpük kusmuşlar, zehirlenerek ölmüşler. Biz mağaranın içinden 4 yavruyu aldık. Anneleri zehirlenmiş yanlarında yatıyor. Ben İç Anadolu yöresinde yetişen bir insanım. Kapımın önünde köpek beslemişim, kedi beslemişim. Yine benim kapımda 40 tane köpek, kedi vardır. Bu mudur yani, sana ne zararı var bunların” diye konuştu.

Köpeklerle düzenli olarak ilgilendiğini belirten Aysel Cengaver, “Ben 15 günde bir buraya beslemeye geliyorum. Şu anda 6 köpek ölmüş ama bu gruptan benim beslediğim ve ölüsünü bulamadığım köpeklerim var. Ben burada korna çaldığım zaman hepsi yanıma geliyorlardı. Hepsi kan kusarak ölmüş” dedi. Cengaver, sözlerinin devamında gözyaşlarına hakim olamayarak, “O kadar çok emek verdim ki onlara ben. Ben soğukta onlara sarılarak ısıtıyorum, biliyor musunuz?” dedi.

“Artık hapis cezası gelmeli”

‘Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Haydar Özkan ise “TBMM vicdanını ortaya koyup da artık hapis cezasını çıkarmadığı sürece bu zehirlenmelerin önü arkası kesilmeyecek. Bunları zehirleyenleri yakaladınız, alacağı ceza ne kadar biliyor musunuz? 947 lira. Artık hapis cezasının gelmesi lazım. Bıçak kemiğe dayandı, insanlarda tahammül sınırı bitti. Hayvan Hakları Yasası’yla bir an önce hapis cezası kararı çıkarılmalı. Yoksa bu vahşetler bitmez arkadaşlar. Suç duyurusunda bulunacağız, lakin suçluyu bulduğunuzda alacağı ceza 947 lira. Bu ne kadar caydırıcı olacak. Daha neyi bekliyorlar” diye konuştu.

İhbar üzerine alana gelen Emniyet Genel Müdürlüğü Çevre, Doğa, Hayvan Koruma Şube Müdürlüğü ekipleri ile Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri incelemede bulundu. Zehirlenen hayvanlar, belediye yetkililerince alandan toplandı. Köpeklerin kesin ölüm nedenleri, yapılacak otopsi ile belirlenecek. (DHA)

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER