A3 Haber

Dr. Serdar Savaş’tan endişelendiren açıklama: Covid-19 salgını Haziran 2024’te son bulacak

Dr. Serdar Savaş’tan endişelendiren açıklama: Covid-19 salgını Haziran 2024’te son bulacak

Dr. Serdar Savaş’tan endişelendiren açıklama: Covid-19 salgını Haziran 2024’te son bulacak
Aralık 27
09:59 2020

Tüm dünyada hayatı durdurma noktasına getiren koronavirüs salgınına ilişkin panik sürüyor. İngiltere’de ortaya çıkan yeni mutasyonla birlikte alarma geçilirken insanlar normal hayata dönme konusunda umudunu kaybetmeye başlıyor. Ocak ayının Aralık’tan da daha kötü olacağını belirten Dr. Serdar Savaş, pandeminin 2024 yılında son bulacağını öne sürdü.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkmasının ardından küresel çapta etkisini göstermeye devam eden koronavirüs salgınında mutasyon paniği yaşanıyor. İngiltere’de virüsün mutasyona uğradığının açıklanmasıyla birlikte ülkeler sınırlarını kapatırken aşıların mutasyonlu koronavirüse karşı etkisinin olup olmayacağı merak konusu oldu.

Yüzde 70 daha bulaşıcı hale gelen mutasyonlu koronavirüs hakkında değerlendirmelerde bulunan bir dönem Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörlüğü’de yapan Dr. Serdar Savaş, “Virüs mutasyona uğradı. Bu beklenen gayet doğal bir durum. Mutasyona uğraması, bulaşıcılığı üzerinde oldukça etkili oldu. Maalesef bu virüs artık daha kolay bulaşmaya başladı. Hastalığın seyri üzerinde bir etkisi yok. Aşılardan etkilenmek konusunda bir farklılık yok. Yine aynı aşılar kullanılacak” dedi.

“Çin aşısı ne olduğu belli olmayan bir aşı”

Sözcü’den Habip Atam’ın haberine göre, Virüsün farklı bir mutasyonun tehlikeli olabileceğini, ancak şu anda sorunun sadece yayılma hızıyla ilgili olduğunu belirten Savaş, asıl önemli olanın aşıya ulaşmak olduğunu belirtti. Savaş, “Aslında bizim hayatımızı çok farklı bir şey yok. Korunmamıza aynen devam edeceğiz. Fakat aşı meselesi çok önemli. Aşıyla ilgili Türkiye’nin, korumakta etkili olan, yan etkisi bulunmayan ve güvenilir aşıya ulaşması lazım. Öyle bir aşıya henüz ulaşabilmiş değiliz” açıklamasını yaptı.

Faz 3 çalışmaları henüz tamamlanmayan aşılara güvenmediğini belirten Savaş, “Çin’den SinoVac’tan ithal edilen aşı hakikaten ne olduğu belli olmayan bir aşı. Kovaks’a katılmadı, Kovaks neydi. Haziran Ayı’nda kurulan 192 ülkenin katıldığı, kaliteli aşıyı doğrudan üreticisinden ucuza almak için kurulan bir işbirliği organizasyonuydu. Buna katılmadı. Bu aşıların güvenilir olduğuna inanmıyorum. Çünkü faz-3 çalışmaları yapılmadı. Şu anda mesele virüsün mutasyonundan ziyade aşı meselesi” diye konuştu.

“Tam kapanma imkansız”

Dünya’da geliştirilen aşılar arasında, Pfizer / BioNTech, Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca ve Moderna tarafından sunulan aşıların kaliteli olduğunu ifade eden Dr. Savaş, RNA merkezli aşılarda, koronavirüsün dış protein yapısının vücuda tanıtıldığı ve savunma mekanizmasının bu proteini düşman olarak tanımasının sağlandığını belirtti. Savaş, protein parçacıklarının farklı aşılarda da kullanıldığını söyledi.

Savaş, salgının engellenmesi için 28 günlük tam kapanma ve aşının gerekli olduğunu ancak bunun ekonomik anlamda mümkün olmadığını belirterek, “Bunun sosyal maliyeti çok yüksek olur. Fakir fukarayı mahveder, Eğer insanlara geçinecekleri kadar bir para verilse bu mümkün olurdu. Ne yazık ki ekonominin hali ortada” dedi.

“Pandemi Haziran 2024’te son bulacak”

Pandemi süreciyle ilgili alınan tedbirlerin de yetersiz olduğunu belirten Dr. Serdar Savaş, “Ocak, Aralık’tan, Şubat’ta Ocak’tan daha kötü olacak” diyerek; pandeminin, Haziran 2024’te son bulacağını öne sürdü.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER