A3 Haber

Fethiye’de halk yat limanı projesine karşı direniyor: “Çevre felaketine neden olacak!”

Fethiye’de halk yat limanı projesine karşı direniyor: “Çevre felaketine neden olacak!”

Fethiye’de halk yat limanı projesine karşı direniyor: “Çevre felaketine neden olacak!”
Aralık 27
08:56 2020

Fethiye’de kıyıları betonlaşma ve rant tehdidiyle karşı karşıya bırakan ve beş yıl önce tepkiler üzerine iptal edilen Akmarin Marina Yat Limanı projesi yeniden hayata geçirildi. Firma, proje alanını ve kapasitesini büyüterek çalışmalara tekrar başladı. Proje için halkın katılım toplantısı yapıldı.

Fethiye Körfezi’nde Karagözler Mahallesi’ne bağlı koyların bulunduğu yarımada üzerinde, Akmarin Marina ve Yat Limanı Turizm İnşaat A.Ş.’nin tarafından yapılması planlanan yat limanı projesi kapsamında ‘Çevresel Etki Değerlendirme’ (ÇED) süreci için halkın katılım toplantısı gerçekleştirildi.

Şefika Pekin Anadolu Lisesi Salonu’nda yapılan toplantıya, Fethiye Belediyesi’nden yöneticiler, Fethiye Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası, Fethiye Kent Konseyi, Muğla Çevre Platformu ve Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği temsilcileri ile yat sahibi, kaptanlar ve birçok yurttaş katıldı.

Toplantıda bölge halkı, projenin Fethiye Körfezi’ne zarar vereceği, 3’üncü dereceden doğal sit alanı ve aynı zamanda Göcek Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde kalması sebebiyle tepki gösterdi. Toplantıda bulunan kaptan ve yat sahipleri ise Körfezi’nin en işlek kısmını daraltacak bu liman projesinin deniz trafiğini olumsuz yönde etkileyeceğini dile getirdi.

Toplantı sonrasında Muğla Çevre Platformu bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Grup adına basın açıklamasını okuyan Kamil Ovacık, “Kahverengi bayrak değil, mavi deniz istiyoruz. Fethiye doğası için buradayız. Körfez üzerindeki ekolojik tehdit yeni bir proje ile tekrar gündeme geldi. Fethiye Körfezi’nde geçtiğimiz yıl hep beraber yaşadığımız ‘alg patlaması ile’ bize yüzünü ciddi biçimde gösteren çevre felaketi için üzerinden geçen zamana karşı hiçbir önlem alınmadığını görüyoruz. Bizler Fethiye’nin doğal yapısını bozacak her türlü girişime karşı, yasal yollar çerçevesinde itirazlarımızı dile getirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER