A3 Haber

Diyanet Vakıf -Sen’den “yılbaşı” önerisi: Yasağı deleni camide çalıştıralım

Diyanet Vakıf -Sen’den “yılbaşı” önerisi: Yasağı deleni camide çalıştıralım

Diyanet Vakıf -Sen’den “yılbaşı” önerisi: Yasağı deleni camide çalıştıralım
Aralık 28
23:10 2020

Türk Diyanet Vakıf -Sen Genel Başkanı Nuri Ünal yılbaşında koronavirüs yasaklarını ihlal edenlere 1 gün camide zorunlu görev cezası verilmesini istedi. Ünal, “Yılbaşında, yasağı dinlemeyip ihmal eden, eğlence mekanlarında toplanan insanları camii hizmetlerinde çalıştıralım” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, koronavirüs pandemisi nedeniyle yılbaşında kutlamaların yasak olduğunu açıklayarak, “Yani istihbaratımız nerede bu tür şeylerin olduğunu görür, tespit ederse oralara gerekli operasyonu yapar” demişti. İçişleri Bakanlığı genelgesiyle de yılbaşında kutlama yapmak yasaklandı.

ANKA’nın haberine göre Türk Diyanet Vakıf – Sen Genel Başkanı Nuri Ünal’dan da yasakları delen yurttaşlara verilmesi gereken ceza ile ilgili şaşırtan bir öneri geldi. ANKA Haber Ajansı’na konuşan Ünal, yasağı delen yurttaşların 1 gün boyunca camide çalıştırılmasını isteyerek, şunları söyledi:

“Ülkemizde son alınan kararla hafta sonları cuma akşamından pazartesi sabahına kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yılbaşı münasebeti ile de bu yasak 4 gün olarak belirlendi. Tabii herkes bu kurallara harfi harfine uymuyor. Kimisinin geçerli sebepleri olduğu için sokağa çıkıyor, kimisi ise keyfiyetten dışarılarda geziyorlar. İşte bizde diyoruz ki keyfi olarak boş yere sokağa çıkıp yasağı dinlemeyen ve güvenlik güçlerini zor durumda bırakan bu insanları camii, mescit gibi ibadethanelerimizde zaruri olarak 1 günlüğüne çalıştıralım. Camilerimizin temizliğinde olur, bakımlarında olur veyahut camii görevlisinin belirleyeceği bir işte çalıştırılabilirler.

“Eğlence mekanına gideni camide çalıştıralım”

Ülkemizde 90 binden fazla camii mevcut ve bu dini mekanlarımızın personel ihtiyaçları var. Din görevlilerimizin çoğunluğu, camii ve mescitlerimizin ihtiyaçlarının aksamaması ve namaz kılmaya gelen insanların mağdur olmamaları için temizlik, bakım- onarım gibi işleri kendileri üstleniyor. Sokağa çıkma yasağını dinlemeyip, yasa ihlali yapan vatandaşlarımız da hiç değilse faydalı bir iş yapmış olurlar. Bu aynı zamanda bir kamu hizmetidir. Buradan yetkililerimize sesleniyorum: Yılbaşında, yasağı dinlemeyip ihmal eden, keyfiyetten ve boş yere sokaklarda dolaşan, eğlence mekanlarında toplanan insanları camii hizmetlerinde çalıştıralım. İnanın kendileri de bu işten dolayı sevineceklerdir. İşin hem sevap kazanma yönü var hem de devletin bir işinde görev alma yönü var. Faydasız bir işi faydalı bir işle kapatabilirler.

“Alkol alanı niye camiye alalım?”

Vatandaşlarımızın da bu çağrımızı haklı bulacaklarına düşünüyorum. Ha şunu diyebilirsiniz alkol alan, eğlence mekanlarında gün geçiren insanları camiye neden alalım sorusu akla gelebilir. İşte burada o insanlar camilerimizde, mescitlerimizde görev alsınlar ki hatalarını anlasınlar. Bu onlar için büyük bir fırsattır.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER