A3 Haber

Biden’ın Türkiye ile ilgili ilk icraatı ne olacak?

Biden’ın Türkiye ile ilgili ilk icraatı ne olacak?

Biden’ın Türkiye ile ilgili ilk icraatı ne olacak?
Ocak 21
08:34 2021

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, ABD’nin 46’ıncı başkanı olarak göreve başlayan Joe Biden’ın Türkiye’ye yönelik ilk icraatının S-400/F-35 meselesinde olacağını belirtti.

Murat Yetkin, Yetkin Report’ta yer alan yazısında, “Ankara savunma pozisyonu almış durumda. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın geçenlerde “F-35 programına dönmek istiyoruz, ama S-400’leri geri veremeyiz” diyerek yeni ABD yönetimin Türkiye’yi anlamasını istemesi sıkıntının boyutlarını gösteriyor” dedi.

Yetkin, “Öte yandan Biden’ın ekibindeki çoğu kilit üye Türkiye’yi yakından tanıyor, çoğunun Türkiye’ye sempati beslediği söylenemese de. Aslında Biden’ın kendisi de öyle. Dışişleri Bakanı Tony Blinken, Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Savunma Bakanı Lloyd Austin, Orta Doğu ve Kuzey Afrike Özel Temsilcisi Brett McGurk Türkiye’ye, özellikle de Erdoğan yönetimine önyargıyla bakan kabine üyeleri. En büyük sorunlardan biri yönetim anlayışı ve çalışma yöntemi konusunda çıkacak gibi görünüyor. Erdoğan bütün kilit konuların liderler düzeyinde ele alınmasını, doğrudan kendisine getirilmesini istiyor. Biden ise kurumlar devletine inandığını söylüyor, bakanlarına, kilit ekip üyelerine inisiyatif vereceği anlaşılıyor. Hem S-400/F-35 konusu hem de bu çalışma anlayışı farkı, Türkiye’yi ABD ile ilişkilerde zor günlerin beklediğini gösteriyor” düşüncesini dile getirdi.

Yetkin, “Biden’ın Türkiye’ye ilişkin ilk icraatının, NATO’yu da ilgilendiren bu hassas meselede S-400/F-35 meselesinde olması sürpriz sayılmayacak. Yeni bir dönem başlıyor” ifadesini kullandı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER