A3 Haber

FIFA ve altı konfederasyondan “Avrupa Süper Ligi” projesine ret: Katılanlar men edilecek

FIFA ve altı konfederasyondan “Avrupa Süper Ligi” projesine ret: Katılanlar men edilecek
Ocak 21
17:06 2021

FIFA ve altı kıta konfederasyonu, Avrupa’nın önde gelen kulüpleri tarafından oluşturulacağı iddia edilen “Avrupa Süper Ligi” oluşumunu tanımadıklarını, katılacak kulüp ve oyuncuları ise turnuvalarından men edeceklerini duyurdu.

FIFA ve altı kıta konfederasyonu ‘Avrupa Süper Ligi’ projesine karşı olduklarını açıklayarak ortak bildiri yayımladı. Bildiride, söz konusu organizasyona katılacak kulüp ve futbolcuların tüm organizasyonlardan men edileceği belirtildi.

“Tanımayacağız”

FIFA ve altı konfederasyon, ortak bildiriyle Avrupa Süper Ligi projesine karşı olduklarını duyurdu:

  • “FIFA ve altı konfederasyon (AFC, CAF, Concacaf, CONMEBOL, OFC ve UEFA) olarak; bazı Avrupa kulüplerinin kapalı bir Avrupa ‘Süper Ligi’ oluşturacağı yönündeki spekülasyonlarla ilgili bir kez daha güçlü bir şekilde vurgulamak isteriz ki ‘böyle bir turnuva’ FIFA veya ilgili konfederasyon tarafından tanınmayacaktır.
  • Bu tür bir turnuvaya dahil olan herhangi bir kulüp veya oyuncunun, FIFA veya ilgili konfederasyonu tarafından düzenlenen herhangi bir müsabakaya katılmasına izin verilmez.
  • FIFA ve konfederasyonların tüzüğüne göre, tüm turnuvalar ilgili kurum tarafından kendi düzeyinde, FIFA tarafından küresel düzeyde ve kıta düzeyinde konfederasyonlar tarafından düzenlenmeli veya tanınmalıdır.
  • Bu bağlamda, konfederasyonlar, FIFA Dünya Kulüpler Kupası’nı mevcut ve yeni formatında dünya çapındaki tek kulüp turnuvası olarak kabul ederken, FIFA, konfederasyonlar tarafından düzenlenen kulüp turnuvalarını kıtasal kulüp müsabakaları olarak kabul eder.
  • Küresel ve kıtasal yarışmalara katılım her zaman sahada kazanılmalıdır.”

Avrupa Süper Ligi’ne kimler dahil?

2022’de devreye girmesi planlanan lig için İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya’da birçok kulübün kurucu üye olma konusunda görüşmelere katıldığı biliniyor. Tartışmalı “Büyük Resim Projesi” önerisi nedeniyle son günlerin eleştirilen kulüpleri Liverpool, Manchester United, Arsenal, Chelsea, Manchester City ve Tottenham Premier Lig kulüplerinin birliğini oluşturuyor ve en az 5 tanesi projeye dahil olabilir.

Hatırlanacağı üzere iki kulüp, Premier Lig’de “altı büyük” olarak lanse edilen Manchester City, Arsenal, Manchester City, Tottenham, Liverpool ve Manchester United’a büyük imtiyazlar tanıyan bir projeyi kamuoyu gündemine getirmiş ancak, İngiltere’de kaosa neden olan bu plan Premier Lig yönetimi tarafından reddedilmişti.

İspanya’dan Barcelona, Real Madrid ve Atletico Madrid, Almanya’dan Bayern Münih, İtalya’dan Juventus ve Fransa’dan Paris Saint Germain’in yeni lige aday kulüpler arasında yer aldığı iddialar arasında.