A3 Haber

Prof. Rahmi Kılıç: PCR testlerinde alınan pozitiflik oranı dört kat düşmüş durumda

Prof. Rahmi Kılıç: PCR testlerinde alınan pozitiflik oranı dört kat düşmüş durumda

Prof. Rahmi Kılıç: PCR testlerinde alınan pozitiflik oranı dört kat düşmüş durumda
Ocak 29
13:42 2021

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Rahmi Kılıç, “Tanı için kullandığımız PCR testlerinde pozitiflik oranı yüzde 36 civarındaydı. Şu anda yüzde 9’lara kadar düşmüş durumdayız” dedi.

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hasta ve vaka sayıları önemli oranda düştü. Başhekim Prof. Rahmi Kılıç, ilk başta hastanenin ana binasını Covid-19 ile mücadelede kullanmadıklarını, kendilerine bağlı ek hastanelerde salgınla mücadele ettiklerini söyledi.

Kılıç, “Ama hastalığın pik yaptığı dönemde ana binada da kullandığımız yerler olmuştu. Covid-19 hastaları için ayırdığımız yoğun bakım yatak sayısı 120’ydi. Servis yatağı da 150’ydi. Ama şu anda yoğun bakımda yatan hasta sayısı 120 yataktan 30’a düştü. Şu an sadece 30 hastamız yatıyor. 150 servis yatağımızdan da 40 hastaya düştü. Günlük PCR pozitiflik oranımız da çok yüksekti. Tanı için kullandığımız PCR testlerimizde alınan pozitiflik oranı yüzde 36 civarındaydı. Şu anda yüzde 9’lara kadar düşmüş durumdayız. Ayrıca grip polikliniğimize başvuru günde 800 hasta civarındaydı. O da şu anda günde 90-100 hastaya kadar düşmüş durumda. Bunlarda da pozitiflik oranı oldukça düşmüş durumda” diye konuştu.

Aşı çağrısı

Kılıç, Haziran ayında kendisinin de koronavirüs geçirdiğini ve daha sonra 14 Ocak’ta aşı olduğunu belirterek, vatandaşlara çağrıda bulundu. Kılıç, “Aşı olduktan sonra da herhangi bir sıkıntım olmadı. Süreç çok rahat geçti. Hastanede de şu ana kadar 3 bin personelimiz aşı oldu. Şimdiye kadar hiçbir yan etki ile karşılaşmadık. Hafif ateş veya yorgunluk belirtileri şeklinde ufak tefek şikayetler olmuştur; ama onun dışında ciddi hiçbir yan etki ile karşılaşmadık. Mutlaka herkese aşı olmayı öneriyorum. Başka şansımız yok. Herkesin aşılanması gerekiyor” dedi. (DHA)

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER