A3 Haber

CHP’li Öztrak: Türkiye dünya enflasyon liginde 15’inci sıraya çıktı

CHP’li Öztrak: Türkiye dünya enflasyon liginde 15’inci sıraya çıktı

CHP’li Öztrak: Türkiye dünya enflasyon liginde 15’inci sıraya çıktı
Şubat 03
13:27 2021

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, açıklanan son rakamlara göre Türkiye’nin dünyada en yüksek enflasyona sahip 15. ülke olduğunu belirterek, “Buna karşın Saray, reform diyerek, Anayasa değişikliği diyerek topu taca atıyor” dedi.

CHP Sözcüsü ve Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, son açıklanan enflasyon rakamlarına ilişkin yazılı basın açıklaması yaptı. Türkiye’nin ciddi bir ekonomi programına ihtiyacının her geçen gün arttığını belirten Öztrak, “Buna karşın Saray, reform diyerek, Anayasa değişikliği diyerek topu taca atıyor. Saray, milletin boşalan cüzdanını, boş tenceresini nasıl dolduracağına odaklanmalıdır. Bunu yapamıyorsa da milletin yükünü daha fazla ağırlaştırmamalı, sandığı milletin önüne getirmelidir” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜİK’in enflasyonu ile milletin enflasyonu arasındaki makas açılıyor” 

Enflasyonun, milleti ezmeye devam ettiğini belirten Faik Öztrak, Ocak ayında tüketici fiyat artışı piyasa beklentisi olan yüzde 1,42’yi aşarak yüzde 1,68 olduğunu ve bunun, son dört yılın en yüksek Ocak ayı enflasyonu olduğunu kaydederken şunları belirtti:

  • Bağımsız ekonomistlerden oluşan Enflasyon Araştırma Grubu’nun hesaplarına göre ise Ocak ayında tüketici enflasyonu, TÜİK enflasyonunu aşarak yüzde 2,99’a ulaştı. TÜİK’in enflasyonu ile milletin ve ekonomistlerin enflasyonu arasındaki makas açılmaya devam ediyor. TÜİK’in makyajlı rakamları, emeklilerin aylıklarının, çalışanların maaş ve ücretlerinin gerçek enflasyona göre artırılmasına mani oluyor. Bu kesimleri hayat pahalılığına ezdiriyor.

“Hayat pahalılığı devam edecek” 

Salgın döneminde “gerçek işsizlerin” sayısının 10,5 milyona ulaştığına dikkat çeken Öztrak, şu açıklamalarda bulundu:

  • Bir de günde 47 lirayla hayata ve işine tutunmaya çalışan, iş başı yapmadığı halde çalışıyor görünen milyonlarca emekçimiz var. Saray yönetimi, milletimizi “yüksek enflasyon” ve “yüksek faiz” arasına sıkıştırdı. Milletimiz “kırk katır mı, kırk satır mı” denerek tehdit ediliyor.
  • Dört başı mamur ciddi bir programa olan ihtiyaç, her geçen gün daha da artıyor. Ama saray, reform diyerek, Anayasa değişikliği diyerek topu taca atıyor. Saray, milletin boşalan cüzdanını, boş tenceresini nasıl dolduracağına odaklanmalıdır. Bunu yapamıyorsa da milletin yükünü daha fazla ağırlaştırmamalı, sandığı milletin önüne getirmelidir. (ANKA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER