A3 Haber

Avrupa Parlamentosu 672.5 milyar avroluk kurtarma fonunu onayladı

Avrupa Parlamentosu 672.5 milyar avroluk kurtarma fonunu onayladı

Avrupa Parlamentosu 672.5 milyar avroluk kurtarma fonunu onayladı
Şubat 10
14:01 2021

Avrupa Parlamentosu (AP), yeni tip koronavirüsün (Covid-19) maliyetleri ile mücadele kapsamında 672.5 milyar avroluk kurtarma fonunun oluşturulmasına onay verdi.

Brüksel’de gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu Genel Kurul oturumunda, AB ülkelerinin ‘salgının ekonomik etkilerine karşı’ oluşturma kararı aldığı fon konusu görüşüldü.

​Genel Kurul’da, kurtarma fonunun amacı, finansmanı ve kuralları ile ilgili yasal düzenleme, 582 “evet”, 40 “hayır” ve 69 “çekimser” oyla kabul edildi.

Hibe ve kredi imkanı

Buna göre, AB üyesi 27 ülkeye 3 yıl boyunca toplam 672.5 milyar avroluk hibe ve kredi imkanı sağlanacak. Fon, salgının ekonomik ve sosyal sonuçlarına yönelik üye ülkelerdeki tedbirlerin finansmanında kullanılacak.

Üye ülkeler, bu finansmandan faydalanmak için hazırlayacakları detaylı planları AB Komisyonu’na sunacak. Söz konusu planların fondan yaralanabilmesi için çevre, iklim değişimi, dijital dönüşüm, ekonomik kalkınma, rekabetçilik ve eğitim gibi alanlara odaklanması gerekecek.

Düzenlemenin bu aşamadan sonra AB Konseyi tarafından onaylanması ve AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanması bekleniyor.

Geçen yıl kabul edilmişti: Toplam tutar 750 milyar avro

AB üyesi ülkeler, geçen yıl salgının yaralarını sarmak için toplam 750 milyar avroluk kurtarma programında uzlaşı sağlamıştı.

Söz konusu 672.5 milyar avroluk fon, bu programın en büyük kısmını içeriyor. Programın 77.5 milyar avroluk diğer kısımları ise AB’nin mevcut programları kapsamında üye ülkelere kullandırılacak.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER