A3 Haber

CHP’li Gürsel Tekin: Bakanlık İstanbul’da ne var ne yok talan ediyor!

CHP’li Gürsel Tekin: Bakanlık İstanbul’da ne var ne yok talan ediyor!

CHP’li Gürsel Tekin: Bakanlık İstanbul’da ne var ne yok talan ediyor!
Şubat 21
13:22 2021

“Halk salgınla ve yarattığı ekonomik sorunlarla boğuşurken iktidarın talan planları tam gaz devam ediyor” diyen CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Türkiye’de sokağa çıkma yasakları ilan edilmişken, yurttaşlar evlerinden çıkamazken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul’da ne var ne yok talan ediyor” diyerek tepki gösterdi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi şiddetli bir deprem olasılığına karşı tsunami senaryoları ve eylem planları üzerine çalışmalar yaparken iktidarın İstanbul politikasının  hiç değişmediğini belirtti. Tekin, “Rant, rant ve rant. Sorunların çığ gibi büyüdüğü İstanbul’u, 25 yıl yöneten İktidar partisinin belediyecilik anlayışı sayesinde İstanbul, adeta talan edilmişken şimdi de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eliyle talana devam ediyor” dedi.

Beşiktaş’ta askeri lojmanların da içinde olduğu alan ticaret, turizm ve konut alanına çevrildi 

Tekin şunları söyledi:

“Dün Eyüpsultan Kemerburgaz’da rezerv yapı alanı ilan edilen binlerce metrekarelik alan imara açılmış, plan delinerek ‘orman-kentsel yeşil ve spor alanı’ fonksiyonuna sahip parsellere ‘konut-ticaret’ fonksiyonu verilmişti. İstanbullu her gün yeni bir yağma, talan ve rant, haberine uyanıyor diyen Tekin, Kemerburgaz’dan sonra bugünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iki ilçede daha plan değişikliğine giderek tam gaz talan politikasına devam etti.”

Sarıyer’de doğal sit alanı olan bir bölgenin “kontrolü kullanma” alanına dönüştürülerek yapılaşmaya açılacağını savunan Tekin, Beşiktaş’ta askeri lojmanların da içinde bulunduğu yaklaşık 14 dönüm kamu alanının yapılan plan tadilatı ile ticaret, turizm ve konut alanına çevrildiğini belirtti. Tekin, İstanbul’un son ihtiyacının yeni yapılaşma olduğunu vurgulayarak, şöyle dedi:

“Tüm bu plan değişiklikleri insan ve nüfus yoğunluğunu arttıracak adımlardır. Yapılan işlemler kamunun yararına değildir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca alınan, ülkenin doğal koruma alanlarını yok edecek, talan ve yapılaşmaya açan bu kararların, dikkatle takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz. Bahse konu bölgelerde herhangi bir olumsuzlukta, deprem sonucunda buradaki yurttaşların gidebileceği, toplanabileceği bir yer var mı? Biraz vicdanlı davranın ve artık İstanbul’dan elinizi çekin.”

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER