A3 Haber

HDP’li Dilan Dirayet Taşdemir’den Soylu’ya Gara yanıtı: Bu bir koltuğunu kurtarma operasyonudur

HDP’li Dilan Dirayet Taşdemir’den Soylu’ya Gara yanıtı: Bu bir koltuğunu kurtarma operasyonudur

HDP’li Dilan Dirayet Taşdemir’den Soylu’ya Gara yanıtı: Bu bir koltuğunu kurtarma operasyonudur
Şubat 22
14:29 2021

HDP Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun iddialarının “yalan ve iftira” olduğunu belirterek, “Bu bir koltuğunu kurtarma operasyonudur” dedi.

A3 Haber Merkezi | İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Gara’ya giden vekil” denilerek hedef gösterilen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, hakkındaki iddialara ilişkin Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ve milletvekilleriyle birlikte partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

“İktidarın alameti farikası yalan ve iftiralardır”

Partilerinin son altı yıldır AKP iktidarının ağır saldırıları ve şiddetiyle karşı karşıya kaldığını dile getiren Taşdemir, binlerce üye, yöneticileri ve seçilmişlerinin tutuklandığına değindi. Gözaltı ve tutuklamaların yanı sıra partilerinin ağır bir kara propagandayla karşı karşıya kaldığını dile getiren Taşdemir, şöyle devam etti: “İktidarın alameti farikası yalan ve iftiralardır. 16 Şubat’ta Meclis’te Gara operasyonu için hesap vermesi gereken İçişleri Bakanı, hesap vereceği yerde, hamaset yapıp, partimizi hedef yaptı. ‘Meclis’ten 1 vekil gitti’ dedi, isim vermedi. 4 gün boyunca kamuoyunda bu konuda bir algı yarattı. 4 gün sonra yandaş bir televizyon kanalına çıkıp 1 saat partimize hakaret etti. ‘Az sonra, biraz sonra, son dakika’ şeklinde ifadelerle olayı şova dönüştürdü. Sonunda benim ismimi verdi. Ama ortaya bir kanıt sunmadı, bir dedikoduya dayanarak itibar suikasti yaptı.”

Soylu’nun iddialarının “yalan ve iftira” olduğunu ifade eden Taşdemir, “Soruyorum: Madem elinde böyle bir bilgi ve belge vardı da neden savcıya vermedin de televizyonda açıkladın? Bunu açıklamak için neden Garê operasyonunu bekledin? Biz bunun neden olduğunu biliyoruz. Bu bir koltuğunu kurtarma operasyonudur. Bunun için hemen her gün aslı astarı olmayan kuyruklu yalan haberlere ve iftiralara maruz bırakılıyoruz. Bu ülkede koltuk bekası için neler yapılıyor, ne akla hayale gelmedik yalanlar atılıyor biliyoruz. Andıçlamaları biliyoruz” diye konuştu.

“Soylu’nun bunları kanıtlama yükümlülüğü var”

Dedikodu ve iftiralarla dolu o programı izlerken gerçekten utandım, gazetecilik adına, ülkem adına utandım” diyen Taşdemir, şunları söyledi: “Tek bir gazeteci doğru soruları sormadı, yapılan açıklamayı irdelemedi. ‘Niye bugün burada açıklıyorsun’ demedi. O yalanları ortaya atan Soylu’nun bunları kanıtlamakla yükümlülüğü var. Aksi halde yalancıdır, müfteridir. Dedikodular üzerinden, gizli tanık ve itirafçıların yalan dolan, aslı astarı olmayan beyanları üzerinden bir insana itibar suikastı yapmak, nefret söylemine başvurmak, hedef göstermek acizlikten başka bir şey değildir. Bu siyasetin adı ‘Çamur at, izi kalsın siyasetidir’. Cemaat yöntemini iyi benimsemiş olan Soylu, bu yöntemleri kullanarak partimi ve şahsımı hedefe koyarak, itibar suikastına başvurmaktadır. Bunu asla kabul etmiyoruz. Tekrar soruyorum: Ne zaman, hangi gün gitmişim Gara’ya? Belgeleriyle açıklayın. Bizlere topluma masal anlatmayın. Hulusi Akar Meclis’te açıkladı, ordunun bile girmekte zorlandığı bir bölgeye hangi ara gitmişim, hangi ara eğitim almışım, hangi ara oralarda boy göstermiş ve dönmüşüm? İstanbul-Gara uçak seferi var da haberimiz mi yok? Benim bilmediğim ama Soylu’nun bildiği özel yeteneklerim olması gerekiyor ki bu sürede bütün bunları başarmış olayım. Kamera görüntülerinden bahsetti önce Soylu, nerede bu kamera görüntüleri? Nerede bu fotoğraflar?

Taşdemir, sözlerine şöyle devam etti: “Yalan ve iftira atmak bir Bakan’ın işi olmamalı, siyaset bu kadar kirli hale getirilmemeli. Kamera yok, dedikodu verelim. Biri birine demiş de o da ona demiş, o da onun kulağına üflemiş, -mış da, -muş da, olmuşta… Geçin bunları. Toplum gerçekten bu tür yalan ve iftiralardan bıkmış, usanmış durumdadır. Halkın derdi açlıktır; yoksulluktur, intiharlardır. Düşünün bir kentte aynı gün 7 kişi yoksulluktan intihar ediyor, bir çift çocuklarını komşuya bırakıp intihar ediyor açlıktan. İstifa etmesi gerekenler de bize saldırmayı iş bilmiş durumdalar.

“Gara’ya kesinlikle gitmedim, Soylu yalan söylüyor”

Taşdemir, konuşmasını şöyle noktaladı: “Ben Gara’ya gitmedim. Bu çok açık ve net. İddialar yalan ve iftiradan ibarettir. Soylu’nun bu söylediklerini ihbar kabul edip Pazar günü sabahın köründe soruşturma açan savcılar benim buradaki açıklamalarımı da ihbar kabul edip Soylu hakkında soruşturma açacak mı? Bunu da sormak istiyorum. Ben her türlü hukuki hakkımı kullanacağım, suç duyurusunda bulunacağım ve tazminat davası açacağım. Kazandığım tazminatı da Ağrı’daki yoksul çocuklar için kullanacağım. 7 Haziran’dan bu yana milletvekiliyim. Diplomatik pasaportumla yurtdışı seyahatlerine gittim, gittiğim, katıldığım yerler bellidir ve kayıtlıdır. Katıldığım faaliyetler bellidir. Her şeyi açık olarak yaptım, katıldığım etkinlikleri sosyal medya hesaplarımda yayınladım. Mesele de kimsenin hakikati öğrenmek için bir çabası yok. Manipüle edip, üstünü kapatmaya çalışacaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar. Gara’ye kesinlikle gitmedim. Soylu yalan söylüyor. Hedef gösteriyor, iftira atıyor.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER