A3 Haber

Rusya ve Türkiye’den “Suriye’nin toprak bütünlüğü” açıklaması

Rusya ve Türkiye’den “Suriye’nin toprak bütünlüğü” açıklaması

Rusya ve Türkiye’den “Suriye’nin toprak bütünlüğü” açıklaması
Mart 11
13:32 2021

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Suriye’nin toprak bütünlüğüne” dair anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Türkiye-Rusya-Katar Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı için Katar’da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Türkiye, Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunmaya, sivilleri korumaya ve terör örgütleriyle savaşmaya devam edecek” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doha’da Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile bir araya geldi.

Üçlü görüşme sonrası açıklama

Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Katar Emiri Al Sani ile görüştüklerini ifade ederek, Suriye’deki ihtilafın çözümü çabalarında Katar’ın rolünü memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

“Afganistan’da barışa giden yolda da Katar’la birlikte çalışacağız” ifadesini kullanan Çavuşoğlu, güçlü iş birliğinin bölgesel barışa da hizmet ettiğine dikkati çekti.

Rusya: Ortak görüşe sahibiz

Sputnik’in haberine göre Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, “Rusya, Türkiye ve Katar, Suriye’de ayrılıkçılık girişimlerine karşı mücadele etme konusunda anlaştı” ifadelerini kullandı.

Rusya, Türkiye ve Katar’ın, hem kendi gerçekleştirdikleri eylemlerde hem de diğer uluslararası aktörlerin eylemlerinde Suriye’nin bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiği konusunda ortak görüşe sahip olduğunu kaydeden Lavrov, “Rusya, Türkiye ve Katar’ın müşterek hedefleri, az önce kabul ettiğimiz ortak bildiride belirtildi. Bildiride, terörün her türlüsüyle mücadele etme, Suriye’nin toprak bütünlüğünü bozan ve komşu ülkelerin ulusal güvenliğini tehdit altına atan ayrılıkçı planlara karşı koyma konusundaki kararlılık teyit edildi” ifadelerini kullandı.

Üç ülkenin Suriye’de çözüme yönelik çabaların koordinasyonuna devam etme konusunda mutabakat sağladığını belirten Lavrov, “Özel temsilcilerimizin bildiride yer verilen müşterek hedeflere ulaşmaya yönelik ortak çabalarımızın doğrudan koordinasyonu üzerinde çalışmalarını ve bakanlar düzeyinde düzenli görüşmeler yapmayı kararlaştırdık” diye konuştu.

Ortak devriye olmayacak

Lavrov, Rusya-Türkiye-Katar şeklindeki yeni formatın bir yıldan uzun bir süre önce oluşturulduğunu ve Astana formatının yerine geçmediğini söyleyerek bu formatın Ankara, Moskova ve Tahran’ın Astana formatında yürüttüğü çalışmalara son derece faydalı bir takviye olacağını vurguladı.

Lavrov, üç ülkenin Suriye’de ortak kara devriyesi gerçekleştirmesinin öngörülmediğinin altını çizerek, “Eğer konunun geçmişini, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki İdlib mutabakatlarını biliyorsanız, orada ılımlı muhaliflerin teröristlerden ayrılmasının yanında M4 karayolunda Rus-Türk ortak devriyesi düzenlenmesine ilişkin mutabakat var. Bugün bununla ilgili de görüş alışverişi yaptık. Bununla birlikte, Katar’ın Suriye’deki trajik durumun ortadan kaldırılması için gerekli koşulların oluşturulmasına katkıda bulunma isteğinden ancak memnuniyet duyabilirim” dedi.

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER