A3 Haber

Kaçak kazıdan tarihi küp çıktı: Kaç yıllık olduğu araştırılacak

Kaçak kazıdan tarihi küp çıktı: Kaç yıllık olduğu araştırılacak

Kaçak kazıdan tarihi küp çıktı: Kaç yıllık olduğu araştırılacak
Mart 16
10:03 2021

Aydın’ın Kuyucak ilçesinde, iddiaya göre kaçak kazı yapan define avcıları antik dönemde saklama kabı olarak kullanılan 1.5 metre yüksekliğinde topraktan yapılmış küp “Pithos” buldu.

Aydın’ın Kuyucak ilçesinde, vatandaşa ait arazide meydana gelen olayda, iddiaya göre, kaçak kazı yapan definecilerin kazarak ortaya çıkardığı küpü gören vatandaşlar, İlçe Jandarma Komutanlığı’nı arayarak ihbarda bulundu.

DHA’nın haberine göre olay yerine giden jandarma ekipleri yapılan kaçak kazıda bir küpün bulunduğunu görünce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nü arayarak bilgi verdi. Yapılan incelemede, küp olarak tabir edilen kültür varlığının çağlar boyunca tahıl ve zeytinyağı depolamada kullanılan pişmiş topraktan imal edilmiş “Pithos” olduğu tespit edildi.

Çıkarılan küp iş makineleri yardımıyla kamyonete yüklenerek Karacasu’daki Afrodisias Müzesi’ne götürüldü. Küpün burada yapılan incelemesinin ardından kaç yıllık olduğu ortaya çıkacak.

“Geç Bizans ya da Osmanlı dönemine ait olma ihtimali çok yüksek”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer, “Zarar görmemesi için ivedilikle işlemlere başladık. Nakliye konusunda belediyemiz yardımcı oldu sağ olsun. Ancak ellerinde vinç yoktu. Vinci ise bir firmadan temin ettik. Dün saat 21.00 da ise hiçbir aksilik yaşamadan Pithos’u Müzemize kazandırdık. Pithoslar depolama amaçlı kullanılan kaplar olduğu için tarih boyunca aynı formda yapılmıştır. Pithos gibi formu çok değişmeyen kapları tarihlemenin en iyi yolu etrafında ele geçen buluntular oluyor. Bugün arazi genelinde benim gözlemlediğim geç Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde kullanılmış olan sarı sırlı kırık kap parçaları vardı. Pithos’ un bulunduğu bölgenin yakınında ise Osmanlı döneminde askeri gözlem noktalarının olduğunu biliyoruz. Bu sebeple Pithos’un Geç Bizans ya da Osmanlı dönemine ait olma ihtimali çok yüksek” dedi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER