A3 Haber

Tokat’ta İstanbul Sözleşmesi eylemine polis saldırısı: Yedi gözaltı!

Tokat’ta İstanbul Sözleşmesi eylemine polis saldırısı: Yedi gözaltı!
Nisan 08
18:00 2021

Cumhurbaşkanı imzasıyla İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine karşı Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun çağrısıyla Tokat’ta düzenlenmek istenen eyleme polis saldırarak, yedi kişiyi gözaltına aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine karşı Türkiye genelinde eylemler sürüyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun çağrısıyla Tokat’ta eylem yapmak için alanda toplananlar, “izinsiz gösteri ve yürüyüş yapma” gerekçesiyle polis ablukasına alındı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından yapılan açıklamada, gözaltına alınanların darp edildikleri belirtildi. Açıklama şöyle:

  • Bugün Tokat’ta İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararına karşı yaptığımız ‘Kararı Geri Çek, Sözleşmeyi Uygula’ diyerek yapacağımız eylem engellendi. Eylemi için toplanan arkadaşlarımız daha eylem başlamadan ‘izinsiz gösteri ve yürüyüş yapma’ bahanesiyle polis ablukasına alındı. 7 arkadaşımız darp edilerek gözaltına alındı. Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın. Kadınları değil katilleri durdurun, mücadelemizi asla engelleyemezsiniz.