A3 Haber

Yalan söyleyen kim: Sağlık Bakanı mı Çin Büyükelçiliği mi?

Yalan söyleyen kim: Sağlık Bakanı mı Çin Büyükelçiliği mi?

Yalan söyleyen kim: Sağlık Bakanı mı Çin Büyükelçiliği mi?
Mayıs 14
11:02 2021

Aşı tedariki Türkiye’de sorun olmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı kamuoyundaki tepkileri savmak için zaman zaman kimi açıklamalar yapıyor ancak her yeni gelişme, Bakan Koca’yı boşa düşürüyor. Dr. Ergün Demir ve Dr. Güray Kılıç, Bakan Koca’nın açıklamaları ile Çin Büyükelçiliği yetkililerinin açıklamalarını karşılaştırdı ve kritik soruyu sordu: Yalan söyleyen kim?

Dr. Ergün Demir – Dr. Güray Kılıç | Salgın yönetiminin sözcülüğünü üstlenen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgın sürecini en başından bu yana şeffaflıktan ve toplum katılımından uzak yürütmüş, toplumsal bağışıklamayı sağlayacak miktarda aşı temin edemeyip yaygın ve etkili aşılama yapamamış; ayrıca aşı tedariki konusunda çelişkili ve birbirini tutmayan açıklamalarla toplum güvenini sarsmıştır.

Bakan Koca, 5 Mayıs tarihinde Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada özetle şu ifadeleri kullanmıştır:

Bugün Çin’den aşı gelecekti nerede diye soranlar dün Çin ile aramızdaki hassas konuları kaşıyarak ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlardı. Başarılı olduklarını söyleyemem ama hasar verdikleri kesin. Karşı çıkacağım eleştireceğim diye gerçekleri çarpıtmak kimseye fayda vermez. Yalan dipsiz bir kuyudur ve sahibini o kuyunun dibine er veya geç gönderir. Hakikat ise güneş gibidir. Ne kadar saklanmak istense de pırıl pırıl aydınlatır.

Sağlık Bakanı’nın çelişkili ve sitemkar açıklamaları sonrasında gazeteciler Murat Yetkin ve Mustafa Balbay’ın Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği yetkilileri ile yaptıkları görüşmeler yayımlandı.

8 Mayıs 2021’de Yetkin Report’ta yayınlanan Murat Yetkin’in yazısında özetle, Çin’in Ankara Büyükelçiliği ile yapılan görüşmede elçilik yetkilisi, 7 Mayıs tarihi itibarıyla Türkiye’ye 26 milyon doz Sinovac aşısı teslim ettiklerini söylemiş, aşı teslimatında “yavaşlama” olduğunu kabul ederken, yavaşlamanın kasıtlı olmadığını, “siyasi bir nedene de dayanmadığını”, aşı teslimatının Mart sonundan bu yana durmasının nedenini de Çin içinde yoğun bir aşılama kampanyası için bir süre ihracatı durdurmalarına bağlamıştır.

12 Mayıs 2021’de Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan Mustafa Balbay’ın “Çin Büyükelçiliği ile aşı ve Uygurlar üzerine” başlıklı köşe yazısında özetle, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Cheng Weihua ile önceki gün zoom üzerinden bir saatlik görüşme yaptığını ve bu görüşmede Çin aşısı Sinovac’ın getirilişindeki duraklama için Weihua’nın “40 ülkeye aşı satıyoruz. Türkiye şu ana dek 26 milyon dozla birinci sırada. Nisan ayından itibaren Çin’de 300 milyon dozluk büyük bir aşılama süreci başladı. Bu nedenle Türkiye’ye nakil de durdu. Bunda hiçbir siyasi ya da benzer bir neden yoktur dediğini” ve önümüzdeki 10 gün içinde büyük olasılıkla Türkiye’ye yeniden aşı nakli başlayacak olup, ilk naklin de 1 milyon dozun üstünde olacağını ifade etmiştir.

SONUÇ OLARAK

Salgınla mücadelenin etkili olması için tek başına kapanmanın yeterli olamayacağı, bu süreçte mutlaka aşı yapma hızının artması ve yaygınlaşmasının önemi aşikarken, yeterince aşı tedarik edilemediği için aşı yapma hızı yavaşlamış adeta durma noktasına gelmiştir. Bakan Koca, aşı bekleyen milyonlarca vatandaşın aşı nerede sorusunu yanıtlamak yerine 83 milyonun gözünün içine bakarak “Çin ile aramızdaki hassas konuları kaşıyarak ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlardı. Başarılı olduklarını söyleyemem ama hasar verdikleri kesin” açıklaması ile kendisini eleştirenleri suçlamaya çalışmıştır.

Ancak, güneş gibi olan hakikat örtülememiştir. Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği yetkililerinin gazetecilere yaptıkları “aşı teminindeki yavaşlamanın siyasi bir nedene dayanmadığı, Nisan ayından itibaren Çin’de 300 milyon dozluk büyük bir aşılama süreci başlaması nedeniyle Türkiye’ye nakil de durdu’’ açıklamaları ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın gerçekleri örtmek istediği anlaşılmıştır.

Sağlık Bakanı’nın kendisini eleştirenleri suçlayıcı ve kamuoyunu yanıltıcı açıklamalarını boşa düşüren ve gerçeği ortaya koyan Büyükelçiliği yetkililerinin “önümüzdeki günlerde aşı nakli başlayacak ve 1 milyon dozun üstünde aşı gelecek” açıklamaları sonrasında önceki gün aşı geldi ve Sağlık Bakanı gelen aşıyı havaalanından canlı televizyon yayını ile kamuoyuna duyurmak zorunda kaldı.

Sağlık Bakanı’nın “Yalan dipsiz bir kuyudur ve sahibini o kuyunun dibine er veya geç gönderir. Hakikat ise güneş gibidir. Ne kadar saklanmak istense de pırıl pırıl aydınlatır” şeklindeki sözleri Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği yetkililerinin açıklamaları sonrası açıklığa kavuşmuş ve hakikat yerini bulmuştur.

Günde 1 milyon doz aşı yapacağız dediler, oysa aşı yapma sayısı çok azaldı, aşı tedarikinde sıkıntı var. Bakan telaş içinde!

Salgın sürecini başından beri şeffaf yönetemeyen Sağlık Bakanı’nın gerçeklerin ortaya çıkmasıyla yanakları kızarır mı bilemeyiz ancak biz aşı tedarik sürecinde Sayın Koca’nın sürekli değişen, birbirini tutmayan tarih ve miktar açıklamalarını ve gerçekleri meslektaşlarımızla paylaşmaya devam edeceğiz.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER