A3 Haber

Vekiller, eski vekiller, danışmanlar: Tarım Kredi Kooperatifi ve şirketleri “AKP arpalığı” mı?

Vekiller, eski vekiller, danışmanlar: Tarım Kredi Kooperatifi ve şirketleri “AKP arpalığı” mı?

Vekiller, eski vekiller, danışmanlar: Tarım Kredi Kooperatifi ve şirketleri “AKP arpalığı” mı?
Haziran 22
08:49 2021

Genel müdürlüğünü AKP Bilecik eski milletvekili Fahrettin Poyraz’ın yaptığı Tarım Kredi Kooperatifleri’nin ve bağlı şirketlerin yönetiminde AKP eski milletvekilleri, parti yöneticileri görev yapıyor.

Genel Müdür Fahrettin Poyraz’ın bir şirketten maaş aldığını belirtmesine karşın, yönetim kurulu başkanı olduğu Gübretaş’ın İran’da ortağı olduğu şirketten avro cinsinden maaş aldığı da öne sürüldü. Poyraz, maaşları konusunda spekülasyonlara neden olacağı gerekçesiyle açıklama yapmadı. CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Poyraz’ın 10, yardımcısı Davut Arpa’nın da beş yerden maaş aldığını öne sürdü.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık ise şunları söyledi:

 • Genel müdür, sadece tek bir yerden maaş aldığını açıklamış ki, bu kesinlikle doğru bir ifade değil. Öncelikle Poyraz, kamuoyundan sır gibi saklanan Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü görevinden ne kadar maaş aldığını açıklamıyor.
 • Milletvekili emekli maaşı, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürlüğü maaşı, GÜBRETAŞ’tan huzur hakkı olmak üzere 3 ayrı yerden gelir elde ettiği kesin olan Poyraz’ın bilgi paylaşmadığı bir diğer konu ise Gübre Fabrikaları T.A.Ş.’nin İran’da yerleşik bağlı ortaklığı Razi Petrokimya şirketindeki ücretidir.
 • Milletin çocukları işsiz, umutsuz gezerken 4 ayrı yerden maaş almasını hak görüyorsa söyleyecek sözümüz yok. Ayrıca, tek vasfı AKP Bilecik Gençlik Kolları Başkanlığı olan milletvekili danışmanı Davut Arpa hangi sıfatla Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürlüğü’nde genel müdür yardımcısı olarak görev yapıyor?

“Tek vasfı AKP’de milletvekili ve yönetici olan bu insanlar çiftçilik ne demek bilmiyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba “Tek vasfı AKP’de eski milletvekili ya da yönetici olmak olan bu insanlar, çiftçilik ne demek bilmiyor. Nihayetinde çiftçinin parasını har vurup harman savuran, inanılmaz zararlar ettirecek işler yapılıyor. Çiftçi banka borcundan, gelen hacizlerden kendini yakarken, çiftçiyi koruması gereken bir çiftçi kuruluş olan Tarım Kredi Kooperatifleri, maalesef AKP’nin arka bahçesi haline getirilmiştir” dedi.

AKP’lilerin yer aldığı şirketler

CHP’li Veli Ağbaba, Tarım Kredi Kooperatifleri ve şirketlerinde görev yapan eski milletvekillerini ve AKP yöneticilerini şöyle sıraladı:

 • Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz dokuz şirketin yönetim kurulu başkanı. (AKP eski Bilecik Milletvekili)
 • Tarım Kredi Kooperatifleri Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Kacır (AKP eski Bozüyük Seçim İşleri Başkanı)
 • GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Müjde Sakar (AKP Genel Sekreter Yardımcısı ve Harran Üniversitesi’nde öğretim üyesi)
 • GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Tunçak (AKP eski Bursa Milletvekili)
 • GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Vahit Kirişçi (22. dönem AKP Adana Milletvekili)
 • TAREKS Tarım Genel Müdürü Burhanettin Topsakal (AKP eski Trabzon Milletvekili adayı)
 • TAREKS Hayvancılık Yönetim Kurulu Üyesi Bünyamin Özbek (AKP eski Bayburt Milletvekili)
 • TARNET Yönetim Kurulu Üyesi Abdürrahim Akdağ (AKP eski milletvekili)
 • TAREKS Hayvancılık Genel Müdürü Adem Tatlı (AKP eski Giresun Milletvekili)
 • Tarım Kredi Yem Genel Müdürü Hasan Fehmi Kınay (AKP eski Kütahya Milletvekili)
 • TARKİM A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Aksoy (AKP eski Gaziantep Milletvekili adayı)
 • Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür Yardımcısı Davut Arpa (AKP eski Bilecik Gençlik Kolları Başkanı)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER