A3 Haber

Macron: Türkiye ile gerilim son haftalarda hafifledi

Macron: Türkiye ile gerilim son haftalarda hafifledi
Haziran 25
15:18 2021

Brüksel’deki AB zirvesinin ardından basın toplantısı düzenleyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AB ile ilgili değerlendirmelerinde Türkiye ile gerginliğin hafiflemesi ve Rusya ile zirve düzenlenmesine de değindi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesi nedeniyle bulunduğu Brüksel’de düzenlediği basın açıklamasında, “Türkiye ile gerginlik son haftalarda hafifledi” dedi. Avrupa ülkelerinin ‘temkinli davranmaya devam edeceğini’ söyleyen Macron, “Yaz boyunca tedbirli olacağız, aynı zamanda ortak çalışmalara yeniden başlayacağız” dedi.
Macron’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

  • AB zirvesinde yasadışı göçle daha etkin mücadele de ele alındı.
  • Türkiye ile gerilim son haftalarda hafifledi. Yaz boyunca tetikte olmaya ama aynı zamanda ortak çalışmaya yeniden katılmaya devam edeceğiz.
  • AB zirvesinde Rusya’ya yönelik birleşik yaklaşım ihtiyacı da ele alındı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le zirve düzenleme ihtimali uzun uzun tartışıldı, ama en baş öncelik halini almadı.
  • (AB üyesi Macaristan’ın AB müktesebatına aykırı icraatlarına LGBT karşıtı yasayı eklemesi hakkında) Bir ülkenin bu duruma nasıl gelebilldiğini araştırmalı, üzerinde çalışmalıyız. Buna karşı kültürel bir savaş, bir medeniyetler savaşı vermeliyiz.
  • Ancak Macaristan’a karşı (bir ülkenin istediği zaman AB’den çekilmesine dair) 50. maddenin kullanılmasından yana değilim. Macaristan’ı AB içinde tutmalıyız. Ancak Macaristan’a karşı zemin kaybetmeyeceğimizi göstermemiz gerekiyor.
  • Bize ait olmayan değerler gösteren belli bazı komünizm sonrası toplumlarda neler olup bittiğinin analizini yapmamız lazım.