A3 Haber

Hamleleri deşifre oldu: Sezgin Baran Korkmaz, Borajet’e nasıl çöktü?

Hamleleri deşifre oldu: Sezgin Baran Korkmaz, Borajet’e nasıl çöktü?

Hamleleri deşifre oldu: Sezgin Baran Korkmaz, Borajet’e nasıl çöktü?
Haziran 26
12:23 2021

Sedat Peker’in yayımladığı videolardaki iddialarla yeniden gündeme gelen ve Avusturya’da tutuklanan SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın, Borajet operasyonunda tüm hamleleri ifşa oldu. Sezgin Baran Korkmaz’ın, Borajet’i üç aşamalı operasyonla ele geçirdiği ve bunun ilk aşamasında kendine yakın gazetecileri kullandığı ortaya çıktı.

Adı artık medyadaki ilişkileri, siyasetçilere rüşvet iddiaları, ABD’de 225 yıla kadar hapisle yargılaması ve şirketlere ucuza çökmesiyle anılan SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın, Borajet’e ‘çökme’ operasyonu deşifre oldu.

Sezgin Baran Korkmaz’ın Borajet’i almak için önce şirketin sahibi Yalçın Ayaslı hakkında kendisine yakın gazeteciler aracılığıyla Fethullahçı kampanyası başlattığı, bunu savcılık soruşturması izleyince Ayaslı’nın hisselerini SBK’ya devredip ABD’ye gittiği ortaya çıktı.

Karalama haberleriyle piyasa değerini düşürdü

Borajet, 2008’de Yalçın Ayaslı tarafından kuruldu. 15 Temmuz darbe girişimiyle birlikte hakkında çarpıcı iddialar gündeme geldi. Bugünlerde SBK’ya yakın gazetecilerin dile getirdiği bu iddialar arasında “darbe gerçekleşseydi terörist Gülen, Borajet uçağıyla ABD’den Türkiye’ye gelecekti” bile var. Bu ve benzeri haberler Borajet’in piyasa değerini düşürdü. THY pek çok anlaşmayı tek taraflı feshetti, bankalar ticari desteklerini çekti, pek çok uçuş iptal edildi. Hatta bir banka aynı gün içerisinde Ayaslı’dan tüm borçlarını ödemesini istedi. Ayaslı’nın ödeme için bir hafta süre isteği de reddedildi.

Satın aldığı tarih manidar 

Sözcü’den Alişer Delek’in haberine göre, Tam da bu zararların ortasında Sezgin Baran Korkmaz, Borajet’i 2016’da satın aldı. Satıştan kısa bir süre sonra taraflar arasında kriz olduğu ortaya çıktı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, satıştan bir buçuk yıl sonra başlattığı soruşturma neticesinde Yalçın Ayaslı hakkında yakalama kararı çıkarıldığı (2.10.2017 tarihinde kaldırıldı) ve mal varlığı için de tedbir kararı konulduğunu duyurdu. İddiaya göre, 2016’da Borajet’in SBK Holding’e satışında usulsüzlük yapılmıştı. (Bu davada mahkeme Ayaslı dışındaki tüm kişileri beraat ettirdi. Ayaslı yurtdışında olduğu için ifade vermediğinden kararı açıklanmadı.) Yalçın Ayaslı da, satışla ilgili “kapsamlı gasp” iddiasıyla Korkmaz ve şirketi adına ABD’nin New Hampshire eyaletinde dava açtı.

“Ölü fiyata satın aldı”

Ayaslı, SBK’yı Borajet’in piyasa değerini düşürüp “ölü fiyata” satın almakla suçladı. Ayaslı’nın avukatlarının dilekçesinde eve baskın, mesajla tehdit gibi iddialar var. İlk “baskın” 25 Şubat 2017’de gerçekleşiyor. Aynı dilekçede SBK tarafından Ayaslı’ya atılan whatasapp mesajları da var. Bazıları şöyle: “Seni hapse attıracağım”, “Sen ve karın saklanacak bir yer arayacaksınız”, “Seni tüm dünyanın gözü önünde rezil edeceğim”, “Ayaslı sabırlı ol, daha fazla beklemeyeceksin…”; “FETÖ’ye yaptığın tüm bağışları göstereceğim”

Cemaat soruşturması başlatıldı

Borajet’in satışında, satış sonrası açılan ikinci dava sırasında Sezgin Baran Korkmaz’ın ve kendisine yakın medyanın Ayaslı hakkındaki iddiaları hep Fethullah Gülen cemaati ile bağlantısı olduğu yönündeydi. Ayaslı hakkında “FETÖ” soruşturması başlatıldı. Soruşturmayı başlatan başvurunun altındaki imza da Sezgin Baran Korkmaz’a ait. Bu iddialar üzerine açılan bir dava yok soruşturma ise devam ediyor.

Kavgalar sürerken, SBK, ABD’de bulunan Ayaslı ile Gülen cemaati tartışması yaşıyor. Görüşmede Ayaslı, Korkmaz’ı kızgınlıkla kendisini “FETÖ”cü ilan etmekle suçlarken, Korkmaz buna cevap olarak “Ben hiçbir zaman sizin için FETÖ’cü demedim” ifadesini kullanıyor. Yani Korkmaz, mesajında kendini yalanlıyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER