A3 Haber

Erdoğan’dan ‘müjde’ açıklaması: Çifte bayram yaşayacağız

Erdoğan’dan ‘müjde’ açıklaması: Çifte bayram yaşayacağız

Erdoğan’dan ‘müjde’ açıklaması: Çifte bayram yaşayacağız
Temmuz 19
14:10 2021

Kuzey Kıbrıs ziyareti öncesi açıklama yapan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kıbrıs Türk halkı eşit ortağı olduğu adada, egemen eşitliğe ve eşit uluslararası statüye sahiptir” dedi. Ayrıca Erdoğan Kuzey Kıbrıs parlamentosu’nda müjde açıklayacağını duyurdu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs ziyareti öncesinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Müjdeyi KKTC Parlamentosu’nda açıklayacağım. Burada açıklarsam o zaman oradaki konuşmam boşa geçer” dedi.

Kuzey Kıbrıs’ta vereceği müjdeyi hatırlatan Erdoğan, “Kıbrıs Türk’ü adada yarım asırdan fazla süredir eşitlik ve adalet mücadelesi veriyor. Kıbrıs Türk halkı eşit ortağı olduğu adada, egemen eşitliğe ve eşit uluslararası statüye sahiptir” dedi.

Kıbrıs’ta yeni bir müzakere sürecinin iki eşit egemen devlet arasında olacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı, “Kıbrıs Türk tarafı kimin çözümden kimin çözümsüzlükten yana olduğunu bir kez daha göstermiştir. Kıbrıs’taki çözüme ancak adadaki gerçekler temelinde ulaşılabilir. Bundan sonra yeni bir müzakere süreci olacaksa bu ancak iki eşit ve egemen devlet arasında yapılabilir” görüşünü dile getirdi.

Adalet Divanı’nın başörtüsü kararını da eleştiren Erdoğan, “Adalet Divanı ismini değiştirmesi lazım. Bunun Adalet Divanı ile uzaktan yakından alakası yok. İnanç özgürlüğünden anlamayan Adalet Divanı olamaz. Bu lafı gitsinler aynen kipa takanlar için de söylesinler. Kipayı takanlar için bu tür bir şey söyleyebilirler mi?” diye konuştu.

Erdoğan Afganistan konusunu da değinerek, “Taliban’ın yaptığı açıklamalarda ‘Türkiye’yi istemiyoruz’ gibi bir ifadeleri yok. Bazı açıklamalarında güya bize yönelik bazı yaklaşım türleri var. Türkiye’deki yönetimin ne konumda olduğunu Taliban gayet iyi biliyor. Türkiye’den Taliban’a sesleniyoruz. Bu işgal hareketini bırakması lazım. Bir an önce Afganistan’ın temelinde barışın egemen olduğunun dünyaya göstermesi lazım” ifadesini kullandı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER