A3 Haber

Taliban Sözcüsü: Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var

Taliban Sözcüsü: Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var

Taliban Sözcüsü: Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var
Temmuz 21
14:00 2021

“Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var” diyen Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, bununla birlikte, Kabil Havalimanı’nın, diplomatik misyonların ve elçiliklerin güvenliğinin Afganların sorumluluğunda olduğunu, aksi bir tutumu ülkenin içişlerine müdahale olarak değerlendireceklerini kaydetti.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, TRT Arabi’ye yabancı güçlerin Afganistan’dan çekilmesi, Kabil Havaalanının işletilmesi ve Doha’da yürütülen Afganlar arası barış müzakereleri konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Mücahid, Afganistan’da sorunun çözümünün kapsayıcı bir İslam hükümetinde olduğunu savunarak, barış ve güvenliği yeniden canlandırmak ve yeniden inşa sürecini başlatmak için diğer ülkelerle çalışmak istediklerini ifade etti.

Özellikle Müslüman ülkelerden Afganistan’da siyasi çözüm ve savaşın sona erdirilmesi konusunda destek isteyen Mücahid, “Türkiye ile de iyi ilişkiler içinde olmayı arzu ettiklerini” belirtti.

“Türkiye bizim kardeşimiz”

Mücahid, “Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz, Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var. Türkiye’nin geçmişi bırakıp bugüne ve geleceğe dönmesini istiyoruz. Ondan sonra diyalog isteyebiliriz” ifadelerini kullandı.

“İçişlerine müdahale olarak değerlendiririz” 

İstanbul’da yapılması arzu edilen barış konferansı konusunda, Afganistan’ı ve bölgeyi barışa kavuşturacak her fırsatı değerlendirdiklerini söyleyen Taliban Sözcüsü, Kabil havaalanının, diplomatik misyonların ve elçiliklerin güvenliğinin Afganların sorumluluğunda olduğunu, aksi bir tutumu ülkenin içişlerine müdahale olarak değerlendireceklerini kaydetti.

Mücahid, Katar’ın başkenti Doha’daki Afganlar arasında müzakerelerin yeniden başlamasından iyi sonuçlar alınacağını ümit ettiğini de sözlerine ekledi.

Erdoğan ne demişti? 

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan’daki Kabil Havaalanı’nın işletilmesi için Türkiye’nin şartlarını açıklamıştı.

Kuzey Kıbrıs’ta Lefkoşa’daki Hala Sultan Camii’nde kıldığı Kurban Bayramı namazı sonrası konuşan Erdoğan, “Şartlarımız sağlanabilirse, Türkiye olarak Kabil Havaalanı’nın işletimini ele almayı düşünüyoruz” demiş ve ABD’den talep edilen üç şartı şu şekilde sıralamıştı:

  • Diplomasi noktasında, diplomatik ilişkilerde bizim yanımızda yer alacak.
  • Lojistik noktasında imkanlarını bizim için seferber edecek, hangi gücü varsa lojistik anlamda bunu Türkiye’ye devredecek.
  • Bir de mali ve idari noktada sıkıntılar olacak. Bu noktada gerekli desteği Türkiye’ye verecek.

Erdoğan ayrıca, ‘inancından dolayı’ Taliban’ın Türkiye ile görüşmesinin daha kolay olacağını savunmuştu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER