A3 Haber

Bolu Belediye Başkanı CHP’li Tanju Özcan hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Bolu Belediye Başkanı CHP’li Tanju Özcan hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Bolu Belediye Başkanı CHP’li Tanju Özcan hakkında suç duyurusunda bulunuldu
Temmuz 27
18:55 2021

Kentte yaşayan yabancı uyruklulara ve mültecilere su faturası ve vergide 10 kat zam yapacağını söylemesiyle tepki çeken Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan tavrında ısrar etti ve “Geri adım atmayacağım fazlasını da yapacağım” dedi.

DHA’nın haberine göre İstanbul’da yaşayan avukat Aydın Egemen, Özcan hakkında görevi kötüye kullanma, halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçlamalarıyla şikayette bulundu.

Egemen, Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusunda şu ifadeleri kullandı:

  • Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ederek, su gibi temel ihtiyaç maddesine ulaşma imkanının fiilen ortadan kaldırılarak, özellikle virüs döneminde insanların, çocukların hastalanmasına neden olabilecek bu durumdan vazgeçilmeli ve kamuoyundan özür de dilenmelidir.
  • Koronavirüs ile maske-mesafe-temizlikten başka bir çaremizin olmadığı bu dönemde, suya ulaşma hakkının fiilen engellenmesi ile yabancı uyruklu kişilerin hijyen şartlarını sağlayamadıklarından virüse yakalanmaları, bu kişilere virüs bulaşması ve nihayetinde bizlere, bizlerin çocuklarının da bu virüsü taşımaları nedeniyle zarar görmemizin sonuçlarına kim katlanacaktır?
  • (…) Şüphelinin eylemleri, başta Anayasa, Türk Ceza Kanunu kapsamında suç teşkil eden, şüpheli yöneticinin bu sıfatı hasebiyle özellikle hassasiyet gösterecek yerde, su gibi temel bir ihtiyaç maddesini, kamu hizmetini ’10 kat arttırmak’ gibi, toplum karşısında yabancı uyrukluk kişileri hedef haline getirilen, bizlerin, çocuklarımızın yaşama hakkını açıkça ve yakın tehdit edecek sonuçlar yaratan suç teşkil eden eylemlerinden dolayı hakkında soruşturma başlatılarak cezalandırılmasını talep ediyorum.

Tanju Özcan ne demişti?

Özcan, Pazartesi günü belediye binasındaki basın toplantısında, ”Yabancı uyruklu kim varsa abonemiz olan, su fiyatlarına, katı atık ücretlerine başta olmak üzere bazı ücretlerde 10 kat zam yapacağız. Gitsinler istiyoruz” demişti.

“Arkadaş, yardımı kesiyorsun gitmiyorlar. İşyeri ruhsatı vermiyorum diyorsun gitmiyorlar. Biz yeni önlemler almaya karar verdik” ifadelerini kullanan Özcan, Bolu Belediye Başkanı olduktan sonra mültecilere belediye bütçesinden ayni ve nakdi yardımı kesmesiyle de tepki çekmişti.

Dünkü açıklamasında yabancı uyruklu kişilerin gitmelerini istediklerini söyleyen Özcan, “Gitsinler istiyoruz. Bu misafirlik uzadı. Benim elimde yetki yok ki zorla, zabıtayla şehrin dışına bırakıp koyayım. Bir ara sınırlar açıldığında biz otobüsleri ücretsiz yapıp insan gönderdik. Şimdi de göndermeye hazırız. Gönderelim gitsin” diye devam etmişti.

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER