A3 Haber

CHP’den fındık fiyatı açıklaması: En az 35 TL olmalı, kimse başka hesap yapmamalı

CHP’den fındık fiyatı açıklaması: En az 35 TL olmalı, kimse başka hesap yapmamalı

CHP’den fındık fiyatı açıklaması: En az 35 TL olmalı, kimse başka hesap yapmamalı
Ağustos 09
19:31 2021

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, fındık hasadının başlamasına rağmen henüz alım fiyatlarına ilişkin açıklama yapılmamasına tepki gösterdi. Üreticilerin şu anda fındık bahçelerinde, topladığı fındığın fiyatını bilmediğini belirten Torun, “Yıllardır perişan ettiğiniz fındık üreticisi üzerinden yine hangi oyunu oynuyorsunuz? Bu yılın fındık fiyatı en az 35 TL olarak açıklanmalıdır. Kimse başka hesap yapmamalıdır” dedi.

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, fındık alım fiyatlarının açıklanmamasına tepki gösterdi.

Üreticilerin bahçelerinde fındık hasadına başladığını, fakat hükümetten alım fiyatına ilişkin henüz bir açıklama yapılmadığını belirten Torun, “Şu anda üreticimiz, siyasi iktidarın keyfi tutumu nedeniyle topladığı fındığın fiyatını dahi bilmemektedir” açıklamasını yaptı.

Geçtiğimiz yıl fındık taban fiyatının 27 Temmuz’da açıklandığını anımsatan Torun, “Fındık taban fiyatını açıklamak için hala neyi bekliyorsunuz? Yıllardır perişan ettiğiniz fındık üreticisi üzerinden yine hangi oyunu oynuyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

CHP’li Torun’un fındık alım fiyatları üzerine yaptığı yazılı açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

  • ÜRETİCİ KADERİNE TERK EDİLDİ: Ordu ilimiz başta olmak üzere, Karadeniz Bölgemizin en önemli geçim kaynaklarından olan fındıktaki sorunlarımız bir türlü bitmek bilmiyor. 19 yıl boyunca fındık üretimine yeterli desteği vermeyen, üreticimizi sorunlarıyla baş başa bırakan, bir fındık politikası belirlemekten dahi aciz olan siyasi iktidar, maalesef üreticimizi kaderine terk etmiştir. Bütün bunlar yetmezmiş gibi, üreticimiz bahçeye girip hasada başlamasına rağmen hala bu sezonun fındık taban fiyatı açıklanmamıştır. Şu anda üreticimiz, siyasi iktidarın keyfi tutumu nedeniyle topladığı fındığın fiyatını dahi bilmemektedir.
  • BU KÖTÜLÜK NEDEN?: İktidara soruyoruz. Geçen yıl 27 Temmuz’da belirlenen fındık taban fiyatını açıklamak için hala neyi bekliyorsunuz? Yıllardır perişan ettiğiniz fındık üreticisi üzerinden yine hangi oyunu oynuyorsunuz? Zaten yabancı tekellerin insafına terk ettiğiniz fındık üreticisine bu kötülüğü neden yapıyorsunuz?
  • EN AZ 35 TL OLMALI, KİMSE BAŞKA HESAP YAPMASIN: CHP olarak bir kez daha çağrı yapıyoruz. Bu yılın fındık fiyatı döviz kuru ve üretim maliyetleri dikkate alındığında, daha fazla zaman kaybedilmeden en az 35 TL olarak açıklanmalıdır. Kimse başka hesap yapmamalıdır.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER