A3 Haber

TMSF’den “82 şirkette görevli AKP’li bürokrat” açıklaması: Ortak yönetim için aynı kişiler atanıyormuş!

TMSF’den “82 şirkette görevli AKP’li bürokrat” açıklaması: Ortak yönetim için aynı kişiler atanıyormuş!
Ağustos 13
18:03 2021

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), AKP’li TMSF Başkan Yardımcısı Nevzat Avunç’un aynı anda 82 şirkette görev yapmasının amacının “aynı grupta yer alan şirketlere ortak bir yönetim oluşturmak” olduğunu kaydetti.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, TMSF Başkan Yardımcısı AKP’li Nevzat Avunç’un 46 şirkette yönetim kurulu başkanı, 34 şirkette yönetim kurulu üyesi, iki şirkette müdürler kurulu başkanı olduğunu açıklamıştı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yayımladığı açıklamasında, bazı basın yayın organlarında yer alan her bir kayyum için ayrı ödeme yapıldığına ilişkin iddiaların doğru olmadığını bildirdi.

TMSF’nin konuya ilişkin açıklaması şu şekilde:

Bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada, kurumumuzun kayyım olarak görevlendirildiği şirketlerde yapılan atamalarda her bir şirket için ayrı ayrı ödeme yapıldığına dair haberlere tekrar yer verildiği görülmektedir. Kurumumuzun 2016 yılı eylül ayından itibaren Kanun Hükmünde Kararnameler uyarınca kayyım olarak görevlendirildiği şirketlere atamalar yapılmaktadır.

Aynı grupta yer alan şirketlere ortak bir yönetim oluşturmak amacıyla aynı kişilerin atanması tercih edilmektedir. Bununla birlikte bu kişilere atandığı grup ve şirket sayısına bakılmaksızın sadece tek bir huzur hakkı ödenmektedir. Ayrıca, görevlendirme yapılan şirketlerin önemli bir kısmını, herhangi bir ticari faaliyet yürütmeyen gayrifaal şirketler oluşturmaktadır.