A3 Haber

BioNTech aşısı hakkındaki en kapsamlı rapor yayımlandı: İşte tüm yan etkileri

BioNTech aşısı hakkındaki en kapsamlı rapor yayımlandı: İşte tüm yan etkileri

BioNTech aşısı hakkındaki en kapsamlı rapor yayımlandı: İşte tüm yan etkileri
Ağustos 26
09:58 2021

İsrail’de aşılanan 885 bin kişiye bakıldı ve aynı rakam aşılanmayanlarla karşılaştırıldı. En kapsamlı yan etki takibi, asıl riskin aşı değil koronavirüs olduğunu ortaya koydu.

İsrail’deki araştırmada, korona virüsü aşısıyla (BioNTech) ilgili ya da ilgisiz tüm yan etkilere bakıldı. Araştırmanın sonuçları The New England Journal of Medicine’de yayınlandı. BioNTech aşısı hakkındaki en kapsamlı güvenilirlik raporlarından birinin yayınlandığına dikkat çeken Virolog Semih Tareen, bulguları şöyle aktardı:

Duvar’da yer alan habere göre, İsrail’de aşılanan 885 bin kişiye bakıldı ve aynı rakam aşılanmayanlarla karşılaştırıldı. Aşı ile alakalı veya alakasız bütün yan etkilere bakıldı.

Aşı ile alakası olmayan pek çok yan etki tespit edildi (yukarıdaki görsel.)

Aşı ile bağlantılı olan yan etkiler arasında bilinen yan etkiler görüldü:

  • Miyokardit (kalp iltihabı): 100 binde 2.7
  • Lenfadenopati (lenf şişmesi): 100 binde 78
  • Apandisit: 100 binde 5
  • Zona hastalığı (100 binde 15.8)

Önemli: Myokardit vakaları SARSCOV2 enfeksiyonlarında çok daha fazla gözüküyor (100 binde 11) yani aşı myokardit riskini 4 kat azaltıyor. Hatta aşı sayesinde SARSCOV2 ile görülen hemen hemen tüm endişe uyandıran semptomlar azaldı. (Görsele bakınız.)

SARS2 enfeksiyonunda aşı olanlara kıyasla aküt böbrek hasarı 125 kat, kalp ritm bozukluğu 166 kat, pıhtı 43 kat, beyin kanaması 8 kat, kalp krizi 25 kat, myokardit 4 kat, akciğer embolismi 62 kat daha fazla görüldü.

Lenf şişmesi ve zona aşı olan grupta daha fazla.

Önemli: Burada 885 bin aşılanan kişide aşıdan dolayı pıhtılaşma görülmedi (Tercüme: Bu aşı pıhtılaşmaya neden olumuyor.)

Yüz felci (Bell’s palsy) FDA raporunda 40 bin kişide normal halk ortalamasının üzerinde görülmemişti. Bu yayında aşı olmayan grupta 59 vaka, aşılanan grupta 81 vaka görüldü. İstatistiksel olarak ciddi bir fark olmasa da yine de bu gözleme değindiler (1.32 kat risk oranı).

Aşı ile bariz bir bağlantısı gözükmese de zona artışı ile alakalı olabileceği düşünüldü (Zonaya sebep olan Herpes Zoster virüsü ile yüz felci bağlantısı eskiden biliniyor).

Özet: Bugüne kadarki en kaspamlı BioNTech aşısı yan etki takibi. Aşı ile alakalı yan etkileri yukarıda belirttim. Ama sonuçlar asıl riskin aşı değil, SARS2 enfeksiyonu olduğunu tekrar vurguladı. (Örnek: Myokardit SARS2 enfeksiyonunda 4 kat daha fazla).

Öte yandan üçüncü dozu için ABD’de onay başvurusuna hazırlanan ilaç şirketi Pfizer, üçüncü doz aşının Covid-19’a karşı antikor üretimini ikinci doza göre üç kattan fazla artırdığını açıkladı.

İsrail Sağlık Bakanlığı, BioNTech-Pfizer aşısının üçüncü dozunu olan 60 yaş ve üstü kişilere yönelik araştırmasının bazı sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 60 yaş ve üstü kişilerde üçüncü dozun, vurulduktan 10 gün sonra enfeksiyona karşı ikinci doza oranla dört kat daha fazla koruma sağladığı belirtildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER