A3 Haber

HDP PM üyesi kaçırıldı, işkence gördü, cinsel saldırıya maruz kaldı

HDP PM üyesi kaçırıldı, işkence gördü, cinsel saldırıya maruz kaldı

HDP PM üyesi kaçırıldı, işkence gördü, cinsel saldırıya maruz kaldı
Ağustos 28
10:08 2021

İstanbul’da kendisini polis olarak tanıtan kişilerce kaçırılan, şiddete maruz bırakılan ve “ajanlık” dayatılan HDP PM üyesi Celalettin Yalçın, cinsel saldırı girişimine maruz kaldığını anlattı. HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu Yalçın için meclise soru önergesi sundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi ve Parti Meclisi (PM) üyeleri son dönemde kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından kaçırılarak, “ajanlık” dayamasına maruz kalıyor. Daha önce birçok kez kaçırılma, zorla alıkonulma olayının yaşandığı İstanbul’da bir yenisi eklendi. HDP PM üyesi Celalettin Yalçın, 25 Ağustos’ta Sancaktepe’de eve döneceği sırada kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce kaçırıldı.

Elleri arkadan kelepçelenip, gözleri kapatılarak götürüldüğü ormanda işkenceye maruz bırakıldığını, “ajanlık” dayatıldığını ve tecavüz girişiminde bulunulduğunu belirten Yalçın, yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı’ndan Ferhat Çelik’e anlattı.

“Metro girişinde ters kelepçe takılıp araca bindirildim, gözlerim kapatıldı”

Yalçın, Bileşik Mücadele Güçleri’nin (BMG) kampanyası için Sancaktepe’de çalışmalara katıldıktan sonra HDP Sancaktepe İlçe Örgütü’ne gittiğini, akşam saat 20.00 sularında çıkıp, İETT otobüsüne binip Levent metrosuna geçtiğini söyledi. Yalçın, metroda yürüyen merdivenlere bindiği sırada birinin koluna girerek “Hakkında gözaltı kararı var, seni emniyete götüreceğim” dediğini aktardı. Kolundan tutan kişiden gözaltı kararını istediğini ifade eden Yalçın, bana “Kararı emniyette göreceksin” dedi. Yalçın, “Ellerime ters kelepçe takılıp, kafamı eğerek, beni araca bindirdi. Daha sonra da gözlerim kapatıldı. Araçta birkaç kişi daha vardı. Araçtayken bana ‘ağabeylerimiz gelecek ve ağabeylerimizin sorularına uygun cevap verirsen seni bırakacağız’ dediler. Bir saat sonra içinde olduğumuz araca başka bir araç yanaştı ve beni araçtan indirerek, başka bir araca bindirdiler” dedi.

Nereye götürüleceğini sorduğunda kendisine “Seninle biraz sohbet edeceğiz, sonra serbest bırakacağız” dediklerini dile getiren Yalçın, araçla yaklaşık 2 saat yol gittikten sonra durup, araca başka kişilerin de bindiğini söyledi. Yalçın, “Gözlerim bağlı olduğu için araca kimin bindiğini görmedim. Araç biraz daha yol gittikten sonra ormanlık alan olduğunu tahmin ettiğim bir yerde durduk. Araçtan indirildiğimde ayakkabılarımı çıkardılar ve bastığım yer toprak ve çalılıktı. Çok rüzgar esiyordu ve ağaç sesleri geliyordu. Bir eve götürüldüm ve yüz üstü beni yere yatırdılar. Ardından ellerim ve ayaklarım çapraz şeklide bağlandı. İstanbul’da ne zamandan beri yaşadığımı sordular. Doğma büyüme İstanbullu olduğumu söyledim. İllegal işler içerisinde olduğum söylendi. Bende HDP Parti Meclis üyesi olduğumu ve çalışmalarımı açık bir şekilde sürdüğümü söyledim” diye belirtti.

“Darbettiler, tecavüz girişiminde bulundular”

Kendisine zorla yemek yedirildiğini dile getiren Yalçın, devamında yaşananları şu şekilde anlattı: “Beni susuz bıraktırarak, konuşturmak istediler. Daha sonra üstümü ve başımı çıkarılarak, beni darbettiler. İlk başta tekmelerle vücuduma, böbreklerime vurdular. ‘Söylediklerimizi yaparsan, bizimle anlaşırsan sana imkan sağlarız’ diyerek, ‘ajanlık’ dayattılar. Ama ben bunu kabul etmedim. İşkenceler sonuçsuz kalınca tecavüz girişiminde bulundular. İç çamaşırımı indirerek, eldiven giyilmiş bir şekilde makatıma doğru bir girişimde bulunuldu. Çıplak haldeyken görüntülerimi çektiler.”

“Ajanlık” dayatmasını kabul etmediği için ağır işkencelere maruz kaldığını anlatan Yalçın, “İşkencelerden sonuç almayınca bana ‘Sana son kez yaşama hakkı veriyoruz. İstanbul’u terk etmezsen sana bir daha bu hakkı tanımayacağız’ dediler” diye konuştu.

“İç çamaşırlarıyla ormana bırakıldım”

Sabaha karşı sabah saat 06.00 sularında Tuzla civarına bırakıldığını dile getiren Yalçın, hiçbir eşyasının kendisine verilmediğini, sadece iç çamaşırlarının üstünde olduğunu söyledi. Üzerinde bulunan 3 bin TL paranın yanı sıra telefonu ve bir sırt çantasının da kendisini kaçıranlar tarafından alındığını anlatan Yalçın, “İç çamaşırlarıyla otobanın kenarına, ormana bırakıldım. İki saat boyunca birilerine ulaşmaya çabaladım. Uzun süre bekledikten sonra oradan geçen bir İETT otobüsü beni aldı. Otobüste aileme telefon açarak, beni almalarını istedim. 2 saatten fazla üstü çıplak bir şekilde bekledim. Ardından kuzenim Bağcılar’dan gelip beni aldı” ifadelerini kullandı.

“Mücadelemi sürdüreceğim”

Benzer kaçırmaların daha önce de yaşandığını anlatan Yalçın, “Kaçırmalara, işkencelere ve katliamlara karşı mücadeleden asla geri adım atmayacağım. Verdiğimiz mücadeleyi daha da büyüteceğiz. Ben İstanbul’da çalışmalarımı tüm baskı ve işkencelere rağmen devam edeceğim” diye konuştu.

İşkence rapora yansıdı

Celalettin Yalçın, maruz kaldığı işkenceye dair hastaneye gidip darp raporu aldı. Yalçın’ın gördüğü işkence darp raporuna da yansıdı. Raporda, Yalçın’ın sol frantal (beyin bölümü) eritem (kan toplanması), sağ kulak arkasında ödem, sağ kolda morluk, sağ skapula (kanat kemiği) eritem, sol diz üzeri eritem, sol tibia ant (kaval kemiği) yüzde aşağı uzanan 5-6 adet yaklaşık 5 cm yüzeysel kesi, sol ayak bileği önyüz bir cm kalınlığında eritem, sağ tibia ant yüzde aşağı uzanan 5-6 adet yaklaşık 5 cm yüzeysel kesi, her iki el bileklerde yüzde 2 cm kalınlığında eritem, boyun sol yüzde sırta uzanan 3-4 adet eritem, ön yüzde eritem bulguları yer aldı.

HDP’den açıklama

HDP Genel Merkezi’nin resmi Twitter hesabından, “Parti Meclisi Fahri Üyemiz Celallettin Yalçın, İstanbul’da kendini “devlet görevlisi” olarak tanıtan kişiler tarafından kaçırılıp saatlerce işkence gördükten sonra ormanlık alana bırakıldı. Ülkeyi 90’lar karanlığına sürüklemek isteyenleri uyarıyoruz. Bu karanlık tüm ülkeyi boğar!” açıklaması yapılarak tepki gösterildi.

Soru önergesi verildi

HDP Milletvekili Gergerlioğlu, İçişleri Bakanlığı’nın yanıtlaması talebiyle yaşananlara ilişkin verdiği soru önergesinde şu soruları yöneltti:

  • Celalettin Yalçın isimli yurttaşın kendini kolluk gücü olarak tanıtan kişiler tarafından kaçırıldığı iddiası doğru mudur?
  • Bu iddialar doğruysa konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından açılmış bir soruşturma var mıdır?
  • Konuyla ilgili mağdurun HTS ve Mobese kayıtları incelenmiş midir?
  • Celalettin Yalçın isimli yurttaş ile ilgili emniyet ya da jandarma kayıtlarında herhangi bir işlem yapmış mıdır?
  • İnsanlık suçu kapsamında olan iddialarla ilgili Bakanlık tarafından bir açıklama yapılması planlanmakta mıdır?
  • Son 5 yıl içerisinde ailesi ya da yakınlarının kaçırıldığı iddiasıyla şikayetçi olan yurttaş sayısı kaçtır?

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER