A3 Haber

Mikis Theodorakis İzmir’de anıldı: “Theodorakis’in kaybı, bize Yunan Türk dostluğunun derinliğini hatırlattı”

Mikis Theodorakis İzmir’de anıldı: “Theodorakis’in kaybı, bize Yunan Türk dostluğunun derinliğini hatırlattı”
Eylül 13
15:04 2021

2 Eylül’de yaşamını yitiren dünyaca ünlü söz yazarı, besteci, aktivist, siyasetçi Mikis Theodorakis, İzmir’de anıldı. Törende Türkiye ve Yunanistan halklarının barış içinde, bir arada yaşamalarının ve dayanışmalarının önemini vurgulandı

Ege Barış ve İletişim Derneği, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle 12 Eylül akşamı Ahmet Adnan Saygun Kongre Merkezi’nde Barış Günü Etkinliği düzenledi. Etkinliğe Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Dikili Eski Belediye Başkanı ve Ege Barış ve İletişim Derneği Kurucu Başkanı Osman Özgüven, Bergama Eski Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ile Dernek II. Başkanı ve Eski Milletvekili Zeynep Altıok katıldı.

Etkinlik açılışında konuşan Ege Barış ve İletişim Derneği Başkanı Bülent Tanık, barışı gerçekleştirmek için halklar düzleminde tanıma, anlama, ilişkilenme, dostluk geliştirme, dayanışma deneyimlerinin gelişimine belediyelerin öncülük etmesi gerektiğini söyledi.

Siniparxi başkanları video yolladı

Etkinlikte Midilli’de kurulmuş olan Egede Birlikte Varolma ve İletişim Derneği Siniparxi’nin Başkanı ve kurucusu Stratis Pallis, eski başkanlar Christina Hadzidaki Pavlis ve Yannis Pavlis’in etkinlik için hazırladıkları video da yayımlandı. Videoda Başkan Pallis ile eski başkanlar Hadzidaki ve Yannis Pavlis, Türkiye ve Yunanistan halklarının barış içinde, bir arada yaşamalarının ve dayanışmalarının önemini vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

Bugünlerde Mikis Theodorakis’in kaybı bize Yunan Türk dostluğunun köklerinin ne kadar derin olduğunu hatırlattı. Bölgemizde dostluk, anlayış ve barış için 30 yılı aşkın süredir çalışıyoruz. Gerilim ve tartışma politikalarına karşı sizlerle birlikte olmaya devam edeceğiz. Tahrik, tehdit ve silahlanma politikaları yerini uluslararası hukuk kurallarına uygun olarak işbirliği ve uyuşmazlıkların barışçıl çözümü politikalarına bırakmalıdır. Soru kimin daha çok suçlanacağı değil, hepimizin bundan nasıl yararlanabileceğidir. Zor zamanlarda yaşıyoruz ve halklarımızın yaşadığı zorluklara mültecilerin dramının eklendiğini de unutmuyoruz. Tüm gücümüzle onlara destek olmaya devam edeceğiz

Theodorakis’in eseri seslendirildi

Türkiye ve Yunanistan’dan katılan sanatçıların birlikte seslendirdikleri MAZİ Konseri’nde iki toplumun kültürlerinin iç içe geçmişliğinin müzikal örnekleri sergilendi. Yarısı Türkiyeli, yarısı Yunanistanlı orkestranın solistlerini Sofia Papazoglou ve Evrim Ateşler, etkinlikte müziklerinin yanı sıra bir konuşma yaptı. Etkinlikte ayrıca Mikis Theodorakis’in insanlık ve barış için değeri ve kaybından doğan üzüntü ifade edilirken, Theodorakis’in bir eseri ona ithafen seslendirildi.

Etkinliğin sonunda ise Zeynep Altıok, solistlere birer buket çiçek vererek teşekkür etti.