A3 Haber

Üfürükçüler Google’a reklam vermeye başladılar: Koca bulma, kaynana küstürme, üniversiteyi kazanma…

Üfürükçüler Google’a reklam vermeye başladılar: Koca bulma, kaynana küstürme, üniversiteyi kazanma…

Üfürükçüler Google’a reklam vermeye başladılar: Koca bulma, kaynana küstürme, üniversiteyi kazanma…
Ekim 08
13:06 2021

İnternet ortamı üfürükçülerle, medyumlarla, falcılarla dolup taşıyor. Google’a reklam bile vermeye başlayan şarlatanların ağına düşen kişiler ya soluğu adliyede alıyor veya utandığı için kimseye anlatamıyor. İşte üfürükçülüğü teknoloji ile birleştiren umut tacirleri…

Sosyal paylaşım siteleri başta olmak üzere internet; üfürükçülerle, falcılarla, sözde medyumlarla dolup taşıyor. Mağdurlar arasında eğitimli kişilerin de olması dikkat çekiyor. Son olarak, emekli Danıştay hâkimi S.Y. ve kızları, kendisini Hz. Ali’nin görevlendirdiğini söyleyen cinci hoca Uğur Akyol’a 550 bin TL kaptırmalarıyla gündeme gelmişlerdi.

hurriyet.com.tr’den Tuğba Öztürk’ün derlediği habere göre, benzer vakaların adliye koridorlarına taşınması ihtimali çok düşük. Birçoğu utancından, birçoğu ise gerçekten inandığı için mağduriyetlerini dava konusu yapmak bir yana en yakın aile bireylerine bile anlatamıyor.

Bir tek vergi levhaları eksik

Konuya özel hazırlanan internet sitelerinde, büyüler ise durumun ‘önemine’ göre 300 TL’den başlıyor ve 5 sıfırlı rakamlara kadar çıkıyor.

Müşteri olarak söz konusu sitelerle iletişime geçen hurriyet.com.tr muhabiri Tuğba Öztürk, bu kişilerden farklı yanıtlar aldı. Evlenmek istediğini söyleyen muhabire bir hoca, “Ben zaten çok yüksek fiyatlara çalışan bir hoca değilim. Benim en düşük işlemim 1000 lira, en yüksek işlemim 5000 lira” diye yanıt verirken büyü veya muska yapmadığını, dua ettiğini belirtti.
Kendini medyum olarak tanıtan S. ise eşe bağlama büyüsü karşılığında bin 400 lira talep etti. Tavsiyeler de vermekten geri durmayan Medyum S. “Kocanı kendine bağla. Doğal yollarla da beceremiyorsan bunu, büyü yapacağız” ifadelerini kullandı.

Google’a reklam bütçesi bile ayırıyorlar.

Kendini hoca olarak tanıtan Z. isimli kişi ise sevgili bağlama büyüsü karşılığında 1450 lira talep etti. Parayı önden isteyen Z., “10 gün içinde sevgilinizi tamamen size bağlıyoruz. Sensiz nefes alamaz hale gelecek” derken ödemelerin malzemeler için istendiğini öne sürdü.

Davalık vakalar

Öte yandan, bu şekilde başlayan vakaların sonu birçok kere adliyelerde son buldu. Davaya dönüşen yüzlerce üfürükçü vakası mevcut. Bu vakaların çoğunda, medyum olduğunu iddia eden kişilerin parayı aldıktan sonra mağdurları engellediği görüldü.

“Para hesaba geçer geçmez beni engelledi”

G.Ç. isimli kadın şunları söyledi: “6 aylık bir bebeğim vardı ve kocam hiç tereddüt etmeden bizi terk etti. Kocamın geri gelmesi için internetten çözüm ararken Medyum B.’yi buldum ve kendisine durumu özellikle anlattım. Maddi durumum olmadığını, son paramı bu işleme yatıracağımı çocuğumun, rızkını bunun için harcayacağımı söyledim. O da, ‘Herhangi bir sıkıntı olmaz işleminizi yapacağım’ dedi. İstediği parayı yolladım, para hesabına geçer geçmez beni engelledi. Kendisi hakkında şikayetçiyim. Medyum B. sahtekardır. Gereken cezayı alsın.”

“İşlem sıkıntısı bahanesiyle ek para istedi”

F.C. isimli erkek ise “Medyum R. dolandırıcıdır. İşlem başlamadan önce oldukça ilgili davrandı. Konuşmasında ‘para önemli değil’ dedi. İşleme başladıktan sonra malzeme parası aldı altında para istedi. Süreç içerisindeyken de, ‘işlemde sıkıntı çıktı’ diyerek birkaç defa daha para istedi. Sonuç hiçbir şey! Kesinlikle dolandırıcı, kendisinden şikayetçiyim” dedi.

“Hâlâ evlenemedim hepsinden şikayetçiyim”

A.S. isimli kadın: “Ben 39 yaşındayım ve bekarım. Bugüne kadar evliliğim olmadı. Düzenli bir ilişkim bile olmadı. İnternetten medyum aradım. 3 kişiyle görüştüm bana ‘kısmetin kapalı’ dediler. İşleme başladıklarında da paramı alıp hiçbir şey yapmadılar. Arayıp durumu sorduğumda da beni azarlayıp, numaramı engellediler. Hepsinden şikayetçiyim.”

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER