A3 Haber

Muhalefetten “faiz indirimi” tepkisi: “Milleti fakirleştirdiğiniz yetmedi mi?”

Muhalefetten “faiz indirimi” tepkisi: “Milleti fakirleştirdiğiniz yetmedi mi?”

Muhalefetten “faiz indirimi” tepkisi: “Milleti fakirleştirdiğiniz yetmedi mi?”
Ekim 21
17:40 2021

Merkez Bankası’nın beklentinin üzerinde faiz indirimi sonrası dövizin yeni rekor kırmasıyla ilgili Kılıçdaroğlu, Akşener, Babacan ve Davutoğlu eleştirilerde bulundu.

Merkez Bankası’nın 2 puanlık faiz indirimi sonucu TL’nin hızla değer kaybetmesine muhalefet partilerinden tepki geldi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener “olan yine hane halkımıza, esnafımıza ve KOBİ’lerimize oldu. Bu aziz millet bunu hak etmiyor. Çok yazık” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini 2 puan düşürerek yüzde 16’ya indirdi. Karar sonrası Dolar/TL rekor kırarak 9,48’i aştı. İlk kez Euro/TL kuru 11’i, Sterlin/TL kuru 13’ü aştı.

Kararın ardından muhalefet partileri sosyal medyadan tepki gösterdi. Muhalefet partilerinin temsilcileri dolardaki artıştan iktidarı sorumlu tutarken, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener “olan yine hane halkımıza, esnafımıza ve KOBİ’lerimize oldu. Bu aziz millet bunu hak etmiyor. Çok yazık” dedi.

Muhalefet temsilcilerinin tepkileri şöyle:

“Bu yapılanlar ya millete ihanet ya da bir sağlık sorunu”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Ülkenin şerefli bürokratlarına seslendim; bir de tabii ki şahsın bürokratları var. Onların ne olduğu bugün daha da aşikar oldu. Şahıs ve şürekası ülkeyi açlığa doğru götürüyor. Bu yapılanlar ya millete ihanet ya da bir sağlık sorunu… Başka bir izahı yok!”

“Bu aziz millet bunu hak etmiyor”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: “Ciddiyetsiz bir iktidarın, atadığı liyakatsiz bir bürokrat aracılığıyla verdiği, rasyonellikten uzak bir kararın sonucunda olan yine hane halkımıza, esnafımıza ve KOBİ’lerimize oldu. Bu aziz millet bunu hak etmiyor. Çok yazık…”

“Talimatla…”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: “Talimatla 200 puan indi. Tekrar ediyorum: Talimatla.”

“TCMB siyasetin güdümüne girmiş savruluyor”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu: “TCMB enflasyon ile mücadele edeceğine siyasetin güdümüne girmiş savruluyor. Milleti bir ayda yüzde 15 fakirleştirdiğiniz yetmedi mi? Asgari ücreti pula döndürüp işçiyi namerde muhtaç ettiğiniz yetmedi mi? KOİ müteahhitlerine yaptığınız garanti ödemelerini yüzde 50 arttırmanız yetmedi mi?”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: Enflasyon artıyor. TL benzerleri içinde en çok değer kaybeden para birimi. Yine benzerler içinde en yüksek CDS bizde. Buna rağmen TCMB ardı ardına faiz indiriyor. Ortada güven veren bir program yok. Bu, talimatla faiz indirildiği izlenimini artırıyor. Döviz kurunu şaha kaldırıyor.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı: “Merkez Bankası Türkiye için değil, Erdoğan için karar almaya devam ediyor! Türk Lirası’na göz göre göre değer kaybettiriliyor. Sanayici, ticaret erbabı bu ortamda nasıl önünü görecek? Vatandaş bu zam yükünü nasıl kaldıracak?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba: “Olacak iş değil!.. Çin’de asgari ücret: 387 dolar Türkiye’de asgari ücret 299 dolar. Faiz kararından sonra dolar 10 TL’ye gidiyor. -Saray ve şürekâsı hariç- herkesin alım gücü düştükçe düşüyor. Bu gidişatın sonu uçurum Tek çare #HemenSeçim”

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç: “Erdoğan ve çevresi doları depoladı, Merkez Bankası’na faizi düşürterek kendi paralarına para katıyor, olan vatandaşa oluyor. Bu iktidar Türk Lirası’na düşman!”

İYİ Parti Mali İşler Başkanı Ümit Dikbayır: “TCMB Başkanı yine zengini sevindirdi garip gurebayı ağlattı… Allah size akıl fikir ve vicdan versin. Bu iktidardan hep en kötüsünü beklersiniz ama devamlı olarak daha kötüsünü yapmayı başarırlar.”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu: “Euro 11, Dolar 9,45 Bu iktidardan hep en kötüsünü beklersiniz ama devamlı olarak daha kötüsünü yapmayı başarırlar.”

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak: “MB, milletin ve ülkenin geleceğini bir kenara atıp, Saray’ın emriyle #faiz’i %18’den %16’ya düşürerek, ekonomik İNTİHARI seçti! Akıl-bilim-ekonomi dışı bu kararla Milli Paramız TL’nin değeri-itibarı sıfırlandı! Uçurumdan ve felaketten çıkışın çaresi bu iktidardan kurtulmaktır.”

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Tuncay Özkan: “AKP’nin ülkemizde yarattığı büyük enkazı unutturmayacağız. 15 Euro olarak açıklanan Çanakkale Köprüsü’nün geçiş ücreti açılmadan artmaya devam ediyor. Faiz indirimi öncesi 152 TL olan köprünün geçiş ücreti kurdaki dalgalanmanın ardından 165 TL oldu.”

İlgili haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER