A3 Haber

FDA resmen onayladı: ABD’de 5-11 yaş arası çocuklara BioNTech aşısı yapılabilecek

FDA resmen onayladı: ABD’de 5-11 yaş arası çocuklara BioNTech aşısı yapılabilecek
Ekim 29
23:50 2021

ABD Gıda ve İlaç Dairesi, Pfizer/Biontech’in Covid-19 aşısının 5-11 yaş arasındaki çocuklar için acil kullanım onayı verdi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Pfizer ve Biontech şirketlerinin geliştirdiği korona virüsü (Covid-19) aşısının 5-11 yaş arası çocuklar için uygun olduğu yönünde karar aldı.

FDA’dan yapılan yazılı açıklamada, 5-11 yaş arası çocuklarda acil kullanım için Pfizer/Biontech Covid-19 aşısının onaylandığı belirtilerek, bu yaş grubu için aşıların başlatılmasına yönelik kritik bir adım atıldı.

Açıklamada, “FDA, bu Pfizer/Biontech aşısının acil kullanım izni kriterlerini karşıladığını belirledi. Aşının en az 5 yaşına gelmiş bireylerde bilinen ve potansiyel faydaları, bilinen ve potansiyel risklerden daha ağır basmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Çocuklar için doz boyutunun 12 yaş ve üstü kişiler için önerilen dozun üçte biri kadar olduğu aktarılan açıklamada, aşının 5-11 yaşta Covid-19’u önlemede yaklaşık yüzde 91 etkili olduğu belirtildi.

Faydası risklerinden daha ağır basıyor…

FDA Aşılar ve İlgili Biyolojik Ürünler Danışma Komitesi 27 Ekim’de, Pfizer/Biontech aşısının ilkokul çağındaki çocuklara faydasının risklerinden daha ağır bastığı yönünde görüş bildirmişti.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) uzmanları, aşının çocuklara önerilip önerilmeyeceğini ve hangi grupların uygun olması gerektiğini görüşmek üzere gelecek hafta bir araya gelecek.

ABD’li çocuklara Pfizer/Biontech aşısının yapılması konusunda son söz ise CDC Direktörü Dr. Rochelle Walensky’ye ait olacak ve onun da izni sonrasında yaklaşık 28 milyon çocuğun aşılanmaya başlamasının önü açılacak.