A3 Haber

HDP’den “50+1” açıklaması: İktidar kurduğu tuzağa yakalandı

HDP’den “50+1” açıklaması: İktidar kurduğu tuzağa yakalandı

HDP’den “50+1” açıklaması: İktidar kurduğu tuzağa yakalandı
Kasım 15
15:32 2021

HDP Grup Başkan Vekili Saruhan Oluç, cumhurbaşkanı seçimindeki yüzde 50+1 şartı için iktidar kanadından gelen “ciddi problem çıkarıyor” açıklamasına ilişkin, “Tutturamazsınız 50+1’i. İktidar kurduğu tuzağa yakalandı. Şimdi nasıl yeniden seçilebilirim, nasıl iktidarı kurtarabiliriz, koltukları kurtarabiliriz, onun arayışı içindeler. 50+1 büyük sorundur, neden? Seçim sistemiyle oynamak, iktidarı kurtaramaz. Türkiye’nin yakın tarihinde buna benzer çok örnek vardır. Halk asla affetmez. İktidarı kurtarabilmek için seçim sistemiyle oynayan iktidarları, sandık geldiği zaman asla affetmemiştir, yine affetmeyecek” dedi.

Saruhan Oluç, TBMM’de bugün düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Oluç’un konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

  • EKONOMİDEKİ BATIŞI VE KRİZİ SAKLAYAMIYORLAR: AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Ekonominin kitabını yazdık’ dedi. Bakındık etrafa, yok. 19 yılda AKP’nin başyazarının yazdığı kitabının adı, ‘Bir ekonominin batış, bir iktidarının gidiş hikayesidir’, kitabın adı budur. Büyük bir yazar kadrosu var kitabın. Başyazar Recep Tayyip Erdoğan’dır ama büyük bir yazar kadrosu var. Ekonomideki batışı ve krizi artık saklayamıyorlar. Kendi milletvekilleri bile bunu söylemekten kaçınamıyorlar. AKP Kayseri Milletvekili, ‘Asgari ücret 4 bin lira olmalı’ diyor. Çarşıya pazara gidemiyorlar; gitseler oradaki protestoları kaldırabilecek noktada değildir. Titanic batarken saray ailesi dansa devam ediyor, arkada da Ahmet Kaya’nın ‘Olmasaydı Sonumuz Böyle’ şarkısı.
  • BAE VELİAHT PRENSİYLE NE GÖRÜŞECEK: Dolar 10 liranın üstünde. Perşembe Merkez Bankası toplanacak. Merkez Bankası Başkanı, görevini, AKP Genel Başkanı direktiflerini yerine getirme doğrultusunda sürdürüyor. TL’yi de pul haline getirmek kaçınılmaz olarak duruyor. AKP Genel Başkanı, BAE veliaht prensiyle görüşecekmiş. Ne görüşecekmiş? ‘Bize biraz sıcak para verin’ mi diyeceksiniz? Yoksa 15 Temmuz hesabını mı soracaksınız? Ne oldu birden, 15 Temmuz sorumlusuyla görüşüyorsunuz?
  • HÜKÜMET SİSTEMİ SEBEP, EKONOMİNİN BU HALİ SORUÇTUR: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sebeptir, ekonominin bu hale getirilişi sonuçtur. Erdoğan’ın önünde binlerce dosya imza bekliyor. Bir ülkeyi tek kişinin yönetimine bıraktığınız zaman ülke işte bu hale geliyor. Bu nedenle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi değiştirilmelidir.
  • İKTİDAR KURDUĞU TUZAĞA YAKALANDI: 50+1 meselesi. Cumhurbaşkanı sıfatıyla Recep Tayyip Erdoğan, Sayın (Temel) Karamollaoğlu ile yaptığı görüşmede, büyük yanlışımız oldu demiş. Kaç zamandır bunu düşünüyorsunuz, şimdi dilendiriyorsunuz. 50+1 sorundur diyorsanız, kaybedişinizin itirafını yapıyorsunuz. Tutturamazsınız 50+1’i. İktidar kurduğu tuzağa yakalandı. Şimdi, nasıl yeniden seçilebilirim, nasıl iktidarı kurtarabiliriz, koltukları kurtarabiliriz, onun arayışı içindeler. 50+1 büyük sorundur, neden? Seçim sistemiyle oynamak, iktidarı kurtaramaz. Türkiye’nin yakın tarihinde buna benzer çok örnek vardır. Halk asla affetmez. İktidarı kurtarabilmek için seçim sistemiyle oynayan iktidarları, sandık geldiği zaman asla affetmemiştir, yine affetmeyecek. Maç oynanırken kural değiştirmeye çalışıyorsunuz.
  • TERFİ BEKLEYEN SAVCILAR FEZLEKE DÜZENLİYOR: Terfi bekleyen savcılar, HDP’li vekiller hakkında fezleke düzenliyorlar. 19 fezleke daha göndermişler. Olağan. Gönderilmese haber olacak, gönderilmesinin haber değeri kalmadı. Sedat Peker bir sürü itirafta bulunda, savcıların hiçbiri duymuyor. Niye duymuyorsunuz? Bismil İlçe Eş Başkanı’mız, Selahattin Demirtaş hakkında ‘siyasi rehine’ ifadesini kullanmış, gözaltı yapmışlar. ‘Hangi devletin kimliğine sahipsiniz’ diye sormuşlar. Bak, biz, bu soruyu soranlara soruyoruz: Siz devletin hangi karanlık odağı adına çalışıyorsunuz? Bu soruyu sorma hakkınız yok sizin! Dün Şanlıurfa binamıza saldırı oldu. Kapıya çarpı işareti koymuşlar. İl binamıza çay içmeye girenlere GBT kontrolü yapanlar, binamız içerisine çarpı işareti koyup hakaret edenleri bulamıyorlar. Irkçı söylemler yazanların bulunmasını sağlamak esas yapılması gereken ama bunu yapmayacağınızı biliyoruz.

AKP’de “50+1” sıkıntısı: Anketlerde oylar düşünce çark başladı

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER