A3 Haber

Kulis: CHP’de 2023’e kadar kongre yok

Kulis: CHP’de 2023’e kadar kongre yok

Kulis: CHP’de 2023’e kadar kongre yok
Kasım 18
11:37 2021

CHP’nin tüzük gereği 38. kurultayını 2022 yazında yapması gerekirken, parti yönetimi olası erken seçim ya da zamanında yapılsa bile Haziran 2023’teki seçimler gerekçesiyle kurultayı seçim sonrasına bırakmayı planlıyor.

CHP, 25-26 Temmuz 2020’de açık havada pandemi tedbirleri çerçevesinde 37. olağan kurultayını gerçekleştirdi. Kemal Kılıçdaroğlu tek aday olarak girdiği kurultayda delegelerin neredeyse tamamının desteğini alarak yeniden genel başkanlık koltuğuna oturdu. CHP liderinin MYK ve partinin en üst karar alma organı Parti Meclisi yeniden şekillendi.

Parti tüzüğü gereği 38. Olağan kurultayın 2022 yazında yapılması gerekiyor. Ancak CHP kulislerinde olası bir erken seçim ya da zamanında yapılsa bile 2023 seçimleri öncesinde partinin, örgütlerin yorulmaması gerektiği belirtiliyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nun da mevcut Parti Meclisi ve MYK’den memnun olduğu kaydediliyor.

CHP liderinin, hem örgütün yorulmaması hem de ekibinden memnuniyeti nedeniyle tüzüğün kendisine verdiği kurultayı bir yıl erteleme yetkisini kullanabileceği belirtiliyor.

Erteleme henüz partinin yetkili organlarda görüşülmedi ancak beklenmedik bir gelişme ya da özel bir durum olmazsa CHP liderinin 2023 seçimlerine bu kadrolarla gitmesine kesin gözüyle bakılıyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER